Zapraszamy na plener literacki, naukowy i artystyczny, spotkanie wokół książki Julii Fiedorczuk "Cyborg w ogrodzie" Wprowadzenie do ekokrytyki. Planujemy gościnne dyskusje z udziałem naukowczyń, poetów, filozofek i cyborgów, czytanie wierszy, koncerty, słuchanie roślin i zwierząt, działania teatralne, instalacje i filmy. Bioróżnorodność . Wielojęzyczność. Zwrot Poetyczny.

 

Ogrodnicy i Ogrodniczki
Anna Barcz, Aleksandra Bilewicz, Bernadett Brestyánszki, Monika Błaszczak, Michał Czaja, Aleksandra Dańczyszyn, Marcin Dumieński, Julia Fiedorczuk, Jerzy Frąk, Beata Gula, Reda Haddad, Kamila Janiak, Aneta Kamińska, Michał Kasprzak, Katarzyna Klecha, Paweł Kozioł, Agnieszka Kozłowska, Joanna Mueller, Mariusz Maciejewski, Roksana Maślankiewicz, Dorota Murzynowska, Maciek Łepkowski, Adam Pluszka, Zofia Rogula, Attila Sirbik, Tomek Świtalski, Ola Wasilewska, Urszula Zajączkowska, Jarosław Żwirblis

 

1. Miasto zazwierzęcone - warsztaty godz. 16-18
Dr Anna Barcz (IBL PAN)

Tytuł zaczerpnęłam z tekstu "Zoopolis" Jennifer Wolch, w którym autorka postuluje renaturalizację miasta i zapraszanie zwierząt z powrotem do metropolii, oczywiście z uwzględnieniem ich potrzeb i czyhających na nie w mieście niebezpieczeństw. Propozycję Wolch potraktować należy jako punkt wyjścia do dyskusji o obecności rozmaitych zwierząt we współczesnym mieście.
Wspólnie z zainteresowanymi osobami prześledzimy najciekawsze rekonstrukcje tego, jak zwierzęta doświadczają miasta. Podążymy tropem psów, kotów, szczurów i innych zwierzęcych podmiotów, których zmysłowe wyposażenie wpływa na odmienne od ludzkiego postrzeganie i zamieszkiwanie przestrzeni.
Na uczestników tego mini seminarium w plenerze Jazdowa czekać będą fragmenty tekstów, z których wspólnie wybierzemy te najbardziej transgresywne. Przy wyborze kierować nami mogą różne kryteria: wiedza o zwierzętach, empatia, bezpośredni kontakt ze zwierzęciem, wyobraźnia. Zobaczymy, które okażą się najistotniejsze.


2. godz. 16.30

na lewej nodze rośnie pęd –
już wiem kim będę tego lata
(roślinne szeptanie, wierszy czytanie)

Jakim językiem mówią rośliny? Jak do nich mówić?
Performance Anety Kamińskiej z wykorzystaniem wierszy ukraińskich poetów: m.in. Julii Stachiwskiej, Kateryny Michalicyny, Wasyla Hołoborod'ki, Iwana Andrusiaka, Myrosława Łajuka.

 

3. Nasz wspólny świat – godz. 17.00
Zapraszamy na czytanie performatywne tekstów tworzonych w nurcie posthumanistycznej refleksji, za którymi stoją istoty ludzkie. Czyli my. Nasza nieustannie zmieniająca się tożsamość w XXI wieku otwiera się na istoty pozaludzkie: zwierzęta, rośliny, rzeczy i maszyny. Wytwarzaniu wiedzy towarzyszy namysł, że my – ludzie nie jesteśmy sami na tym świecie, a dzielimy go z innymi, którzy także powinni czuć się w nim jak w domu lub ogrodzie.
Co na temat globalnego ocieplenia myślą zwierzęta i rośliny? Czym/kim dla sztuki jest cyborg? Jakiego kresu sięga natura? Czy łatwo nam będzie wyjść poza (u)znane taksonomie i zacząć mówić innym językiem?
Czytać będziemy teksty wybrane z kilku czasopism:
– "Artmix" nr 28 (18) / Posthumanizm
– "Artmix" nr 29 (19) / Cyborgi
– "Wakat/Notoria" nr 24-25 / ogród zoe-logiczny vs ogród koncentracyjny
– "Teksty Drugie" nr 1-2 (2013) / Pozaludzkie/arcyludzkie
Scenariusz i reżyseria: Reda Haddad

Czytanie odbywa się w ramach cyklu Kawa i czasopisma Fundacji Otwarty Kod Kultury
Projekt współfinansuje m.st. Warszawa – Dzielnica Śródmieście.

 

4. SYMPOSION: HYBRID REALM/KRÓLESTWO HYBRYD - godz. 17.30
Manifest, koncert, performance

Występ Bernadetty Brestyánszki i Attili Sirbika to fuzja muzyki i tekstu. Zbudowany jest w oparciu o Manifest Bio-odpadów autorstwa Márió Z. Nemesa, jak i również temat całego ostatniego numeru artystycznego magazynu Symposion pt. Królestwo Hybryd (dwujęzyczny, literacki magazyn wydawany od lat 60. XX wieku najpierw w Nowym Sadzie, a teraz w Suboticy).

Bernadett Brestyánszki: skrzypce, głos
Attila Sirbik: głos, saksofon

Bernadett Brestyánszki (1993, Szeged) absolwentka Akademii Muzycznej w Szegedzie. Występuje w kilku formacjach i czuje się dobrze w różnych stylach muzycznych od klasycznego, przez improwizację, po muzykę popularną. Jest jedną z kompozytorek albumu powstałego przy okazji numeru Hybrid Realm. Tworzy także na potrzeby teatru.

Attila Sirbik (1978, Subotica) ukończył filozofię na uniwersytecie w Nowym Sadzie. Pisarz i redaktor naczelny magazynu Symposion. W swoich pracach zajmuje się sztuką współczesną, jak i obszarami na granicach różnych dyscyplin artystycznych. Jego St. Euphemia została wydana przez wydawnictwo Magvető z Budapesztu.

Więcej informacji:
https://www.facebook.com/symposionorg
http://www.regionalexpress.hr/site/more/u-vodnjanu-predstavljena-publikacija-hybrid-realm


5. "Cyborg w ogrodzie" Wprowadzenie do ekokrytyki. - spotkanie z autorką książki Julią Fiedorczuk, dyskusję moderuje: Joanna Mueller , gościnnie - Urszula Zajączkowska
Godz. 18.00

 "Ważną częścią Ogrodu Globalnego jest 'trzeci pejzaż', czyli fragmenty ziemi, które człowiek zostawia w spokoju, gdzie ewolucja może działać tak, jak chce. Są to bagna i torfowiska, ale też opuszczone części miast, pobocza dróg czy nasypy kolejowe. 'Trzeci pejzaż' to genetyczny rezerwuar planety. Nawiązując do sformułowania Gary'ego Snydera, moglibyśmy powiedzieć, iż jest to 'rezerwuar dzikości', przy czym nie chodzi tu o rezerwaty przyrody, tylko o przestrzeń, w której skutki ludzkich działań mieszają się z zawsze nieprzewidywalnym działaniem dzikiej przyrody, tworząc trzecią, 'cyborgiczną' jakość.
Tą metaforą chciałabym zakończyć niniejsze rozważania: w Ogrodzie Planetarnym - czerpiącym swoją żywotność nie z 'czystości' (płciowej, seksualnej, rasowej czy gatunkowej), ale z dzikości 'trzeciego pejzażu' - jest miejsce dla mistycznych słoneczników i dla chwastów, dla zwierząt, bogiń i cyborgów, dla ludzkich języków, narzędzi, zepsutych lokomotyw... i wierszy. Praktyka świadomego zamieszkiwania w tym ogrodzie jest kwestią najwyższej wagi."
"Cyborg w ogrodzie", str. 196-197
Julia Fiedorczuk - pisarka, poetka, tłumaczka, adiunkt w Instytucie Anglistyki UW. Wydała pięć książek poetyckich, zbiór opowiadań oraz dwie powieści (ostatnio: Nieważkość).


6. Eko-czytanie: Michał Czaja, Kamila Janiak, Paweł Kozioł, Joanna Mueller, Adam Pluszka i inne ogrodniczki i ogrodnicy
Godz. 16-18


7. Wielojęzyczna: czytanie poezji z antologii "Portret kobiecy w odwróconej perspektywie". W wyborze wiersze Kateřiny Rudčenkovej, Markéty Pilátovej, Barbary Korun, Alenki Jovanovski, Juliji Stachiwskiej, Hałyny Kruk i Ludmyły Taran. Czytają i słuchają wszystkie ludzkie i nie-ludzkie istoty.

 

8. Filmy – Urszula Zajączkowska
Filmy w technice poklatkowej są ważnym źródłem do analizy wzrostu i rozwoju roślin. Przedstawione przykłady stanowią próby zrozumienia ruchów nutacyjnych roślin (tzw. tańca roślin), analizę kinetyki reakcji mechanicznych liści, lub obserwację złożonych procesów związanych ze śmiercią roślin. (W większości przykładów 1 sekunda filmu stanowi 24 godziny realnego czasu).


9. Eko-session godz. 20-22

Cyborg w ogrodzie ( Wierszołek) – obiekt ruchomy – projekt i wykonanie Katarzyna Klecha

 

 

,