Manifestacje Poetyckie 2005

26-28 sierpnia 2005

SCENA ŚĘ PSZEKRĘCA. 
TSZEBA ZMIENIĆ DEKORACJE.
NONSENSY TAŃCZĄCE PO ULICACH. 
SZTUKA – TŁUMEM. ARTYŚĆI NA ULICĘ!
WIĘCEJ SŁOŃCA!

Bruno Jasieński Do narodu polskiego. Mańifest Rok 1921

W programie: targi książki poetyckiej, instalacje plastyczno – literackie - scrabble, plener malarski, twórcze zakątki ( biuro poszukiwań surrealistycznych, pustynia obłędowska, gniazdo best selera, Proppa Ganda itp.), koncerty, instalacje dźwiękowe, pokaz filmu Fahrenheit 451 – reż. F.Truffaut, spotkania autorskie, maratony poetyckie, warsztaty literackie, plebiscyt na ulubionego poetę Warszawy i trzy otwarte dla publiczności konkursy – na manifest artystyczny, poezję z pamięci, turniej 1 wiersza. 

Odezwa do braci czytelniczej

Wybrani!

Porzućcie biblioteki, opuśćcie księgarnie, wyjdźcie z kawiarni, wyjmijcie wstydliwie chowane tomiki poezji i odważnie, nie zważając na kpiny, przyjdźcie na Mariensztat, gdzie odbywają się 

Manifestacje Poetyckie 

To więcej niż festiwal literacki – to wyzwanie rzucone widzialnemu światu 


Staromiejski Dom Kultury oddaje WAM, CZYTELNICY, KSIĄŻKOM, ARTYSTOM I WYDAWCOM we władanie Mariensztat na trzy dni. Będzie to Mariensztat jakiego nie znacie – żadnej prozy życia – czysta poezja. Zamiast ulic zaułki, zamiast tynków wiersze.
Już nie musicie być nieśmiali i grzeczni, nie zagrozi wam żaden wróg. Wskrześmy ducha Gutenberga! Możecie wykrzyczeć, wyśpiewać, zarecytować, napisać lub namalować to, co uznacie za ważne. 

Śpiewać, rzeźbić, pisać, malować, nie! Jedynym mym celem jest życie bardziej jedwabiste i więcej nie kłamać; być tłumem który wierzy w swe czyny [Francis Picabia] 
Manifestujcie swoją obecność – tylko róbcie to poetycznie

KIEDY? ZAWSZE..., ale przede wszystkim 26-28.08.2005

 

Program


Piątek 26.08

O godzinie 16-tej otwieramy kramiki z książkami. Będą przemówienia i toasty, kilka wzniosłych słów o sztuce i łzy radości, że znów możemy się wszyscy razem spotkać. To jedyna część nieoficjalna, potem już obowiązkowo oglądamy, dotykamy, czytamy, gawędzimy i kupujemy. Co? KSIĄŻKI, BO WIERSZE BĘDĄ GRATIS, ROZLEPIONE NA ŚCIANACH, BECZKACH, ROZWIESZONE NA DRZEWACH, UKRYTE W ZAROŚLACH. PODGLĄDAJĄCE NAS, OCENIAJĄCE, WSZECHWIEDZĄCE. 

W imię wielkiego postępu - zrównania wszystkich wobec kultury niech na narożnikach domów, parkanów, dachów, ulic naszych miast, osiedli i na tyłach aut, pojazdów, tramwajów i na odzieży ukaże się wypisane W o l n e S ł owo twórczej jednostki.
Dekret Nr 1 (1918) o demokratyzacji sztuki (Literatura parkanowa i malarstwo uliczne) 

Potem tajemnicze zaułki. Ślepy zaułek, w którym ugrzęzła sztuka w wyniku ostatnich dwudziestu lat poszukiwań, musi zostać przebity (Manifest realistyczny 1920 N. Gabo, N. Pevsner) W każdym z nich jakaś niespodzianka – poeta, któremu można się zwierzyć lub obejrzeć go tylko, książki jedyne w swoim rodzaju (te niewinne dziecięce i te niebezpiecznie dorosłe- pełne myśli)

Kto myśli aż nazbyt pełen, pewnie zagubi się na Pustyni Obłędowskiej, letargicznie chodząc między poetami i wychwytując strzępy poezji bezwstydnej, bo głośnej. Kto zechce, w Biurze Poszukiwań Surrealistycznych odnajdzie w sobie poetę, układając wiersze dadaistyczne.
Precz z literackimi pustogłowami i ich teoriami doskonalenia świata. Niech żyje dadaizm w słowie i obrazie, niech żyją wszystkie rzeczy dada, które trwają w świecie! Być przeciwnym temu ma¬nifestowi - to właśnie być dadaistą!
[Tristan Tzara, Franz Jung, George Grosz, Marcel Janco, Richard HueJsenbeck, Gerhard Preisz, RaouJ Hausmann] Manifest dadaistyczny

Komu zbrzydła układność i znudził się stary porządek, temu sugerujemy ułożenie własnego manifestu. Dosyć z bezradnością, gardzimy marazmem! Chwytajcie za kilofy, za siekiery, za młoty i burzcie, burzcie bez litości szacowne miasta! (Fi1ippo Tommaso Marinetti, Manifest Futuryzmu) Uwolnijcie słowa i nadajcie im moc, tak aby mogły zmienić świat!
Niedowiarków muzy poprowadzą do zakątka ewoLucji poeEtyczno-filoZoficznych, gdzie zobaczą jasno, w zachwyceniu, że to, co wyrażone poezją w słowie istotnej poezji „przekracza poezją” poetę i słuchających.
Martin Heidegger, „Przygotowanie do słuchania słowa poezji”. 

Zmęczonych ugości Własny Pokój, w którym kobiety rzeczywiście i poetycko odtworzą „kobiece czynności” – pranie, szycie i karmienie. 

Świat Nibylandii pochłonie nie tylko dzieci. Będą tam bohaterowie o dziwnych kształtach, bajki nieistniejące jeszcze i walizka Alicji pełna słów z tamtej strony lustra. 

W wolnych chwilach pamiętajcie o stworzeniu imagineskopu – którym jest każdy otwór dziurawiący na wylot jakąkolwiek stałą substancję, uformowany tak, że przez jego przeziór przeprowadzić można bodaj jedną prostą służący do pobudzania pracy wyobraźni za pośrednictwem zmysłu wzroku, 

W Kąciku Widzeń Złudnych poeci przypomną to, co było i przepowiedzą to, co będzie. Kto oprze się wróżbie z wiersza, kto nie zechce wysłuchać utworu wybranego przez poetę tylko dla niego?! 

Jeśli znajdzie się taki, spokojnie może skoncentrować uwagę na scenie głównej, gdzie o 19 odbędzie się prezentacja artystyczna Projektu 1, tekst i recytacja G. Wróblewski, muzyka M. Sinkowski. 

O godzinie 20 na projekcji filmu Fahrenheit 451 (reż. F. Truffaut) 
Już nigdy nie spojrzycie na książkę tak samo jak dotąd! 

Zapraszamy do Klubu Festiwalowego w Pubie pod Baryłką, gdzie wieczorem przez cały czas trwania festiwalu będą odbywały się dyskusje z udziałem poetów, krytyków i publiczności. 

Sobota 27.08 

Zaczynamy kiermasz książek o godzinie 11. Do godziny 19 czynne będą interaktywne zakątki. Przez cały dzień zapraszamy na stoiska wydawnicze. Scena bez chwili przerwy otwarta dla poetów – czytanie wierszy i rozmowy z publicznością. Pamiętajcie o nagrodach, które zdobyć można w poszczególnych turniejach. Przygotujcie się na: KONKURS NA MANIFEST ARTYSTYCZNY Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest posiadanie czerwonego przedmiotu. Do konkursu można zgłaszać wszelkiego rodzaju manifesty artystyczne 

KONKURS „POEZJA Z PAMIĘCI” (Ilość prezentowanych tekstów zależy od pojemności mózgu.) 
Plebiscyt - Ulubiony poeta Warszawy 
A także piknik muzyczny, plenery malarskie 

Zwracamy śę do wszystkih obywateli żeczypospolitej: Obywatele, malujće śę śebie, swoje żony i dźeći! (Nuż w brzuchu. Jednodńiuwka futurystuw) 

i dziecięce igraszki z poezją 
17. 30 koncert zespołu ARYTMIA 
19.00 – FISZ EMADE TWORZYWO NA RZYWO

A Baryłka jak zwykle czeka wieczorem na dyskutantów

Niedziela 28.08
godz. 11.00 -17.00

kiermasz + instalacje + piknik + plener + zakątki + rozstrzygnięcia konkursów + performance + promocje organizowane przez wydawnictwa i wreszcie Turniej Jednego Wiersza 

sztuką jest to tylko, co daje zdrowie i śmiech. ISTOTA SZTUKI - W JEJ CHARAKTERZE CYR¬KOWEGO WIDOWISKA DLA WIELKICH TŁUMÓW cechy jej zewnętrzność i powszechność, pornografia niezamaskowana. (A. Stern, A. Wat, Prymitywisci do narodów świata i do Polski) 


Goście
i wystawcy
 


Wśród zaproszonych gości znajdują się poeci, prozaicy i krytycy. Mariensztat otworzy się dla wszystkich pokoleń twórców literatury, czytelników zawodowych i naiwnych, literaturoznawców, teoretyków, praktyków, publicystów, redaktorów pism literackich z całej Polski (BregArt ,KARTKI KURSYWA, LAMPA, OBRZEŻA, PORTRET, RITABAUM, STUDIUM ,TOPOS) ludzi zrzeszonych w STOWARZYSZENIACH I ZWIĄZKACH TWÓRCZYCH oraz tych, którzy się jeszcze zrzeszyć nie zdążyli. Spotkania będą aranżowane przez poszczególne wydawnictwa i księgarnie. Ad.Wers Warszawa, ANAGRAM Warszawa ,Biblioteka "Studium" - Wydawnictwo Zielona Sowa, KORPORACJA HA!ART Kraków, LAMPA I ISKRA BOŻA Warszawa, OFICYNA 21 Warszawa , WYDAWNICTWO A5 , Wydawnictwo "Mamiko" NOWA RUDA, WYDAWNICTWO I PISMO "OBRZEŻA, ANTYKWARIAT CHIMERA , BIBLIOTEKA Z NOWEJ RUDY , FIRMA DYSTRYBUCYJNA ESPACE , KLUB "PEREŁKA" Gliwice, MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W KĘDZIERZYNIE KOŹLU , PORTAL INTERNETOWY NIESZUFLADA, prezentacja edycji polsko-niemieckich warsztatów translacyjnych WIR, STAROMIEJSKI DOM KULTURY Warszawa , TRAFFIC CLUB 25.08 2005 zapraszamy do Kordegardy na promocję antologii neolingwizmu, podczas której można będzie zobaczyć przenośną, chwilową instalację uliczną "GA DA", performance Marii Cyranowicz - piąty element to fiksja, prezentacje poezji neolingwistów - J. Lipszyc, M. Cecko, J.Mueller, M.Kasprzak