Manifestacje Poetyckie 2008

22-24 sierpnia 2008 
Centralny Basen Artystyczny
ul. Konopnickiej 6

Opis wybranych wydarzeń

Dyskusja Poezja w spektaklu - (prowadzenie Maria Cyranowicz) dotyczyć będzie miejsca poezji współczesnej w komunikacji społecznej, roli środowisk poetyckich, czasopism literackich, nagród literackich oraz mediów w funkcjonowaniu i promowaniu poezji. Przyjrzymy się też takim formom poezji, które wykorzystują warunki medialnego spektaklu, aby zaistnieć w przestrzeni publicznej.

Dyskusja Lotność, ciekłość, stałość - Stan Krytyczny - (prowadzenie Michał Kasprzak) punktem wyjścia będzie teza Przemysława Czaplińskiego, autora Powrotu centrali: "Miarę naszej otwartości stanowi gotowość przyjęcia innego typu pisania o literaturze niż ten, który zdominował dyskurs krytycznoliteracki po roku 1989". Padną pytania o możliwości i potrzebę zaistnienia nowych języków krytycznych, o konsekwencje trzymania się wypracowanego modelu dyskursu dominującego a także samą "faktyczność" jego dominacji oraz o szanse "powrotu" tzw. krytyki projektującej. 

DOTLENIONE CIAŁA - grupa Kontrabanda 
"Jeżeli drżące ciała nudzą nas niemiłosiernie - czas dotlenić polską sztukę, w tym także polską lirykę. Jeżeli już po odstawieniu papierosów poeci zaczynają inaczej widzieć i opisywać, to nie z tęsknoty, ale z radości. A jeśli rzucenie palenia to tylko początek wielkiej przygody? Czas rzucić się w jej wir - czym bowiem jest literatura, a raczej: czym chcielibyśmy, żeby była? 

Niedługo rozpocznie się nowa fala poezji krytycznej, ale tylko od ogarniętych przez nią poetów, zależy czy skupią się oni na buncie, który nic nie zmieni, czy też zaproponujemy sobie i czytelnikom eksperyment, w którego skutki mamy prawo wierzyć, a który może przynieść nieoczekiwane rozwiązania, tak potrzebne, zwłaszcza w najmłodszej poezji! Nadużywanie kawy jest przyczyną depresji; ciało niepoddane ruchowi nie dostarcza mózgowi dostatecznej ilości endorfin - stąd tylko drobny krok do wprawnie napisanej grafomanii, ustandaryzowanego wiersza, kłopotliwego »takie sobie«, owego mdłego, które trzeba wypluć! 

To ciało pisze wiersz - to od nas zależy jakie ciało! To, że kobiece pisma propagują zdrowie, sport i sprawność seksualną nie oznacza, że feministki i feminiści muszą zaniechać tych czynności, odrzucając politykę podobnych pism. W ogóle: projekt otwarty jest dla wszystkich kierunków geograficzno-stylistycznych: krakowskiego banalizmu, wrocławskiego pieprzyzmu, poznańskiego dłubalizmu, śląskiego nudzizmu, warszawskiego pokręcizmu, trójmiejskiego tumiwisizmu i wszystkich innych -izmów, poetek i poetów "osobnych" itd. Jest otwarty na trujących się farbami i rozpuszczalnikami plastyków; otwiera się na przeciążone uszy muzyków itd. 

Poezja to zinstytucjonalizowana i społeczna gra, wpływamy na siebie w jej ramach; tego nie da się zmienić. Na dzień dzisiejszy możemy jednak zmienić jej uczestników: siebie. Nie pytaj więc »co to ma wspólnego z poezją?« - zapytaj: co poezja ma wspólnego z Twoim życiem? Propagujemy ruch, zdrowe żarcie, seks oraz ograniczanie wszystkiego, co hamuje naszą twórczość, przytępia mózg i resztę ciała. 

Wszyscy indywidualiści są tacy sami! Spocona poetka jest lepsza niż sucha poetka! Dotleniony poeta jest lepszy niż martwy poeta! Ćwicz - zrób to dla sztuki!" 

Paweł Kozioł, Wacław Zimpel - Uwaga, nie ma takiej fali 
Będzie to dialog na głos oraz taśmę. O radiu i telewizji, o piaskach i piskach, o szumie. Będzie reportaż ze scenografii. Gadane obiekty. Będzie używanie nazw uczuć, a zaraz potem nastąpi ujęte w formę przystępnej instrukcji wyjaśnienie, czym je zastępować. Będzie seria tekstów, które się ze sobą nie zgadzają, które się komentują i podgryzają wzajemnie. 

Program


22.08.2008

19.00 - Otwarcie Festiwalu - mała sala teatralna
Performance - Z kości słoniowej A-1. Każdy głupi szuka swojego miejsca - Andrzej Szpindler, Adam Kaczanowski, Raoul Vaneigem, Marta Żakowska - przedstawienie z elementami gry. Muzyka na żywo - Bogumił Jezierski (sax altowy) i Marcin Banasiak (perkusja). 

20.30 - 22.00 - Scena w ogródku 

Set dj. z miksowanym słowem poetyckim - Bez Gra Nic (Cezary Domarus)
Dominik Bielicki i Piotr Janicki - prezentacje 
22.00 - 24.00 - pokaz filmów - Manifestacje Poetyckie Mariensztat 2006


23.08.2008

Scena w Basenie - 12.00 - 24.00 

12.00 - 12.30 - Rozstrzygnięcie III Konkursu Poetyckiego im. T.J. Pajbosia - prezentacja laureatów
12.30 - 13.00 - "niscy w systemach"- Roman Bromboszcz, Łukasz Podgórni, Tomasz Pułka: projekcje i emisje syntetycznych idiomów. Drony + beaty z trzasku, który jest w stopniu niższym. Po fali, zwalczając i ulegając »naturalnym« skłonnościom do Błędu i Pomyłki zaprezentujemy swoje wiersze 
13.30 - 14.30 - Julia Szychowiak, Joanna Lech, Kuba Przybyłowski, Krzysztof Bąk - prezentacja sceniczna z aranżacją muzyczną Edwarda Pasewicza 
14.30 - 16.00 - Dyskusja "Stałość, ciekłość, lotność. Stan Krytyczny" - prowadzenie Michał Kasprzak. Paneliści: Michał Larek, Joanna Mueller, Piotr Sobolczyk, Tomasz Cieślak-Sokołowski. 
16.00 - 16.30 - Maria Cyranowicz - "den presja"
16.30 - 17.00 - Marcin Cecko - "O sobno" - osobisty jednorazowy żywy akt. Muzyka elektroniczna, teksty wielonasycone, miejskie, obrazy projekcyjne. Remiks wewnętrzny.
17.30 - 19.00 - "Poezja w kulturze spektaklu" - dyskusja - prowadzenie Maria Cyranowicz. Paneliści: Jerzy Jarniewicz, Igor Stokfiszewski, Jan Potkański
19.00 - 20.00 - "Dotlenione Ciała" - performance grupy Kontrabanda/Poznań
20.00 - 20.30 - "Uwaga, nie ma takiej fali" - Paweł Kozioł - muz. Wacław Zimpel
21.00 - 22.00 - "Centrum Likwidacji Sztuk" - Tymon Tymański + Silesian Ensemble - Tymon Tymański - git. solowa, Bartłomiej Majzel, Maciej Melecki, Krzysztof Siwczyk, Robert Rybicki - voc., wiersze
22.00 - 24.00 - Jam session - Marcin Masecki, Wacław Zimpel, Edward Pasewicz, Tymon Tymański

Scena w ogródku 13.00 - 19.00 

13.00 - 15.00 - set dj. z miksowanym słowem poetyckim - Bez Gra Nic (Cezary Domarus)
15 - 19.00 - Konrad Ciok, Michał Płaczek, Przemek Witkowski - "prezentacje poetyckie", Monika Zbrzeźniak, Michał Antosiewicz, Albert Sienkiewicz - "kakofonie komunikacyjne" 
17.00 - Michał Kobyliński - Gil Gilling 


24.08.2008 

12.00 - 18.30 - Scena w basenie

12.00 - 13.00 - Konkurs na utopię - rozstrzygnięcie 
13.00 - 13.30 - Marian Lech Bednarek - poezja konkretna - animacje 
13.30 - 14.00 - Warszawska Jesionka - prezentacja muzyczna
14.00 - 16.00 - Turniej 1 Wiersza
16.00 - 16.30 - Adam Wiedemann, Maciej Sieńczyk - Filtry
16.30 - 17.00 - "Zasady demonstracji" - Justyna Radczyńska, Monika Mosiewicz, Agnieszka Wolny-Hamkało
17.00 - Rozstrzygnięcie Turnieju 1 Wiersza i prezentacja laureatów
17.30 - 18.30 - koncert zespołu Mjut 

Scena w ogródku 13.00 - 18.00 

13.00 - 14.00 - prezentacje poetyckie - Hyde Park
14.30 - 18.00 - set d.j z miksowanym słowem poetyckim - Bez Gra Nic (Cezary Domarus)

Na dużą scenę CBA zapraszamy również na pokazy filmowe i prezentacje muzyczne m.in. Marcina Maseckiego, Wacława Zimpla, Edwarda Pasewicza.
W małej sali teatralnej w sobotę i niedzielę zorganizujemy warsztaty, które poprowadzą Zbigniew Libera - "Ja, my, oni. Wstęp do tworzenia Sytuacji", Joanna Mueller - "Utopie", Marta Żakowska - "bilbordy".


fot. Michał Kobyliński