Manifestacje Poetyckie 2013

IX Festiwal Literacki Manifestacje Poetyckie
2013
Warszawa
6–8 września
(piątek–niedziela)
Staromiejski Dom Kultury
Muzeum Literatury im. A. Mickiewicza
Klub Księgarza
Klub Chwila
W tym roku już po raz dziewiąty zapraszamy Państwa na festiwal Manifestacje Poetyckie odbywający się w placówkach kulturalnych oraz plenerach Starego Miasta. Festiwal ma charakter zlotu poetów z całego kraju, którzy prezentują swoje utwory
w nietypowych aranżacjach multimedialnych, a sekundują im muzycy, plastycy i happenerzy.

Podczas tegorocznych Manifestacji przyjrzymy się współczesnej literaturze jako laboratorium przyszłości. W rozpoczynającym festiwal dwugłosie krytycznym Przemysława Czaplińskiego oraz Edwina Bendyka literatura i nauka staną w szranki jako konkurencyjne, eksperymentalne przestrzenie, w których wykuwane są społeczne projekty, w następnych dniach z kolei zapytamy poetów o performatywność ich gestów twórczych. Jednym z najważniejszych zdarzeń będzie sobotni cykl rozmów o literaturze Wspólny Pokój. Podczas tego wielogodzinnego spotkania odbędą się dyskusje, czytania wierszy, sztuk, pokazy filmów animowanych, wystawy. Dzieciom przygotowaliśmy pełną smakołyków Czytelnię u Baby Jagi, gdzie w jaskini światła i mroku będą mogły wyczarować swoją literaturę.

Festiwalowi towarzyszyć będą warsztaty literacko-artystyczne, Turniej Jednego Wiersza, wolna scena poetycka, nocne koncerty
i spotkania klubowe.

Beata Gula
www.manifestacjepoetyckie.sdk.pl

Piotr Młodożeniec

Beata Gula
Animatorka kultury, redaktorka serii wydawniczych SDK: Biblioteka Nocy Poetów, Wakat Kwadrat, Debiuty. Dyrektorka warszawskiego Festiwalu Literackiego Manifestacje Poetyckie. Koordynatorka warsztatów literackich, seminariów promujących czytelnictwo, od lat 90-tych kuratorka następujących akcji w przestrzeni publicznej: Ulica Artystów, Uliczny Teatr Poezji Serwus Madonna, Francuska Poezji, organizatorka wraz z Tomkiem Świtalskim 10-letniej, cyklicznej (raz w miesiącu – od 2000 do 2009 roku odbyło się 100 imprez) Nocy Poetów w warszawskich klubach. Instruktorka literacka w Staromiejskim Domu Kultury. (fot. Piotr Kosela)

 

 

 

P R O G R A M

 

 

Piątek, 06.09.13

 
Muzeum Literatury Rynek Starego Miasta 20 www.muzeumliteratury.pl
18.30 OTWARCIE FESTIWALU
▲ Nauka i literatura jako konkurencyjne laboratoria przyszłości - Prof. Przemysław Czapliński,
Edwin Bendyk
, wykład otwierający IX Festiwal Literacki "Manifestacje Poetyckie"
 


Przemysław Czapliński (1962)
Profesor zwyczajny; historyk literatury XX i XXI wieku, eseista, tłumacz, krytyk literacki; współtwórca Zakładu Antropologii Literatury (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu). Autor ponad dziesięciu książek autorskich – ostatnio: Polska do wymiany. Późna nowoczesność i nasze wielkie narracje(Warszawa 2009) oraz Resztki nowoczesności. Dwa studia o literaturze i życiu (Kraków 2011).
Redaktor wielu książek zbiorowych – ostatnio ukazały się: zbiór studiów Nowoczesność i sarmatyzm (Poznań 2011) oraz antologia obcojęzycznych przekładów Literatura ustna (Gdańsk 2011). Współredaktor licznych książek zbiorowych – ostatnio: Zagłada. Współczesne problemy rozumienia
i przedstawiania
 (wespół z Ewą Domańską, Poznań 2009), Jaka antropologia literatury jest dzisiaj możliwa (wespół z Anną Legeżyńską i Marcinem Jaworskim, Poznań 2010). Razem z Łukaszem Zarembą przetłumaczył książkę Jamesa EnglishaEkonomia prestiżu (NCK, Warszawa 2012). Ostatnio ukazała się - przygotowana przez niego razem z Anną Mizerką – książka Kamp. Antologia przekładów(Universitas 2013). 
Pola zainteresowań: historia literatury XX i XXI wieku; socjologia i antropologia literatury; literatura późnych świadectw Holokaustu; estetyka XX wieku.  
Wykładał gościnnie na uniwersytecie Humboldta w Berlinie, uniwersytecie Harvarda w Bostonie, Université Libre w Brukseli, a także w Ratyzbonie, Dreźnie, Budapeszcie, Illinois, Tybindze, Monachium, Florencji, Bolonii, Pizie.
Laureat Medalu Młodej Sztuki (1996), Nagrody im. Ludwika Frydego (1997), Nagrody Kościelskich (1998), Nagrody Prezesa Rady Ministrów (1999) oraz Nagrody im. Kazimierza Wyki (2004). (fot. Danuta Wŕgiel)

Edwin Bendyk (1965)
Polski dziennikarz, publicysta, zajmujący się problematyką cywilizacyjną i wpływem technologii na życie społeczne. Absolwent Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego. Podczas studiów działał w niezależnych ruchach studenckich, był redaktorem studenckich pism drugiego obiegu, w tym związanych z Niezależnym Zrzeszeniem Studentów "Miś" i "Grizzly". Pracował jako dziennikarz m.in. tygodnika "Nowoczesność", Polskiej Agencji Informacyjnej, "Życia Warszawy", "Wiedzy i Życia". Obecnie związany z tygodnikiem "Polityka", gdzie jest publicystą działu naukowego. Zajmuje się problematyką cywilizacyjną, kwestiami modernizacji, ekologii i rewolucji cyfrowej. Publikuje także w tygodniku "Computerworld", "Res Publice Nowej", "Przeglądzie Politycznym", magazynie "Mobile Internet", "Krytyce Politycznej" i "Dzienniku Opinii". Jest także nauczycielem akademickim, wykłada w Collegium Civitas, gdzie kieruje Ośrodkiem Badań nad Przyszłością, a także w Centrum Nauk Społecznych PAN. Został też członkiem rady Fundacji Nowoczesna Polska oraz rady programowej Zielonego Instytutu. [źródło: Wikipedia]

 
▲ Wyspa gibonów - pokaz filmu, reżyseria Małgorzata Bosek
Wystawa "Brzydkie wyrazy" - kuratorzy: "brzydko i brzydko" (Ola Wasilewska, Paweł Kozioł);
gościnnie Małgorzata Bosek, Ewa Borysewicz, Marta Pajek
 
 

 
Małgorzata Bosek (1968)
Ukończyła Malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz w 1995 kurs animacji w Studio Miniatur Filmowych. Przez kilka lat godziła pracę najemnego animatora  z własną twórczością plastyczną. Te dwie ścieżki spotkały się w jej debiucie filmowym "Dokumanimo". Miała 8 wystaw indywidualnych prezentujących kolaże, tkaniny oraz zbiory artystyczne m.in. rozrastającą się pracę "Zbiór guzików znalezionych na ulicy". Brała udział w kilkunastu wystawach zbiorowych.

Ola Wasilewska (1989)
Rysowniczka i graficzka, pierwsza połowa duetu BRZYDKO I BRZYDKO. Złożyła tomik poetycki Jakuba Głuszaka, za którego tytuł nie ponosi odpowiedzialności. Od niedawna redaktorka "Wakatu".

Paweł Kozioł (1979)
Poeta, krytyk literacki, programista i grafik. W duecie BRZYDKO I BRZYDKO stanowi "i brzydko". Wydał cztery tomiki wierszy, książkę o poezji najnowszej Przerwane procesy oraz zbiór esejów o średniowiecznych kronikach Historia i porządek. Pracuje w Fundacji Nowoczesna Polska, redagując teksty udostępniane na wolnej licencji na portalu www.wolnelektury.pl.

Ewa Borysewicz
Absolwentka ASP w Krakowie. Jej studencki film animowany "Kto by pomyślał?" (2009) otrzymał nagrody na festiwalach filmowych w kraju
i za granicą. W 2012 roku odbyła program rezydencji artystycznej w Tokio organizowany przez Ministerstwo Kultury Japonii i JAPIC.
Mieszka i pracuje w Krakowie.

Marta Pajek (1982)
Niezależna autorka filmów animowanych. Jest absolwentką ASP w Krakowie, gdzie specjalizowała się w filmie animowanym w pracowni Jerzego Kuci. Autorka krótkich filmów – "Po Jabłkach", "Za Ścianą" oraz wielokrotnie nagradzanego filmu "Snępowina", który jest jej debiutem profesjonalnym. Współpracuje z autorami spektakli teatralnych oraz prowadzi warsztaty z filmu animowanego. Mieszka i pracuje w Krakowie.
 

Staromiejski
Dom Kultury
Rynek Starego Miasta 2
www.sdk.pl
Galeria Wyjście Awaryjne kurator Tomasz Świtalski
Wystawa "Żar Akwawitu nie istnieje"Ola Wasilewska, Paweł Kozioł

 
Zachowały się tylko szczątki: pojedyncze kadry, szkice i wzmianki (niepochlebne) w gazecie. Sam Tadeusz Julian Pajboś zaszczycił  ten film  krytyką (miażdżącą). Lecz Stefania i Franciszek Theremson nie mogli oprzeć się tematowi największego pożaru
w przedwojennym Poznaniu, gdy zbiorniki spirytusowe Zakładów Akwawit zostały uderzone piorunem, "powodując potworną
w rozmiarach eksplozję". Mamy jednak nadzieję, że pozostałości zaginionego filmu przykują uwagę zagranicznych sponsorów, dzięki którym ten "ruchomy, choć w istocie nieruchawy obraz, bezzasadnie kompromitujący dogorywającą awangardę"(TJP) doczeka się rekonstrukcji.
Tomasz Świtalski
Animator kultury, kurator Galerii Wyjście Awaryjne SDK, organizator wraz z Beatą Gulą 10-letniej, cyklicznej (raz w miesiącu – od 2000 do 2009 roku odbyło się 100 imprez) Nocy Poetów w warszawskich klubach i Festiwalu Literackiego Manifestacje Poetyckie.
 

Klub Chwila
ul. Ogrodowa 31/35
Gospodarze: Tomasz Świtalski, Paweł Gawlik, Monika Błaszczak, Katarzyna Kapela  
   
 
Paweł Gawlik (1984)
Pracuje jako dziennikarz, skończył socjologię na ISNS UW. Swoje wiersze i opowiadania drukował w piśmie "Lampa". Występował na ostatnich Manifestacjach Poetyckich. Wokalista zespołu Starego. Całe życie mieszka w Warszawie, najpierw na Chomiczówce, obecnie na Mokotowie.

Monika Błaszczak
Urodzona w połowie lat 80., animatorka akcji kulturalnych, absolwentka psychologii. Laureatka Rzeźni Literackiej i kilku turniejów jednego wiersza oraz slamów. Od 2010 roku związana z londyńskim wydawnictwem OFF_PRESS. Lubi projekty z pogranicza słowa i teatru. Zawodowo związana
z kreowaniem wizerunku i sprawianiem wrażenia (PR-em). Evenciara, która lubi sobie poczytać. Pochodzi z Olsztyna, studiowała w Łodzi, karierę robiła w Warszawie. Teraz w Beskidzie Niskim pracuje ze słowackimi Romami jako wolontariuszka.
(Fot. Yuriy Neimet)

 
godz. 21.00
Koncert zespołu Sutari
Barbara Songin – śpiew, basetla, bęben obręczowy, perkusjonalia, instrumenty codzienne
Katarzyna Kapela – śpiew, skrzypce, perkusjonalia, instrumenty codzienne
Zofia Barańska – śpiew, skrzypce, perkusjonalia, instrumenty codzienne
 
SUTARI to awangarda kuchenna na trzy kobiece głosy i instrumenty codzienne.
Sutari tworzą wokalistki, instrumentalistki a przede wszystkim performerki, związane z różnymi projektami muzycznymi i teatralnymi, kontynuujące tradycje śpiewacze polskiej muzyki ludowej. Projekt Sutari to fuzja ich rozmaitych doświadczeń i fascynacji muzycznych zarówno tych tradycyjnych jak i współczesnych. Specjalizują się w aranżacjach wokalnych (Sutari znaczy współbrzmieć) i przy użyciu nietypowych instrumentów (np. miksera kuchennego, tarki, deski z nożem). Stworzyły muzyczny koncert/performens WATERMELON w ramach NURT Off 34.PPA 2013 we Wrocławiu. Zdobywczynie II nagrody i nagrody publiczności - "Burzy Braw" na XV Festiwalu Folkowym Polskiego Radia "Nowa Tradycja" w 2012 oraz I nagrody i nagrody publczności na Międzynarodowym Festiwalu Mikołajki Folkowe 2012. Uznane przez polskich dziennikarzy specjalizujących się w muzyce folk/świata za "NAJCIEKAWSZY NOWY ZESPÓŁ ROKU 2012" w ramach plebiscytu portalu etno.serpent.pl. Zwyciężczynie 10. edycji Bitwy Zespołów (Battle Of The Bands) organizowanej przez jedno z największych wydawnictw z muzyką świata - World Music Network.
   
godz. 22.00
Dziesięciopak wybrane debiuty 2012-13 (Seweryn Górczak, Jakub Głuszak, Szymon Domagała-Jakuć, Rafał Krause,
Urszula Kulbacka, Monika Brągiel, Kacper Płusa, Kamil Brewiński, Grzegorz Jędrek, Xawery Stańczyk)
 

   
 

 

 
 
Seweryn Górczak (1991)
Warszawiak, student historii UW. Publikowany w "Odrze", "Lampie", "Wakacie" i "Fa-arcie", tłumaczony na angielski. Ze Staromiejskim Domem Kultury związany od 2007, co ostatecznie przyniosło efekt w postaci książki Konstytucja. Czasami występuje w slamach, co efektów nie przynosi.

Jakub Głuszak (1982)
Z wykształcenia rolnik i tłumacz, publikował wiersze i przekłady m.in. w "Wakacie" i "Ricie Baum", finalista "Połowu" Biura Literackiego w 2011 r., autor jednego z pierwszych polskich blogów artystycznych czescjacek.blog.pl. Mieszka w Chomentówku i Warszawie.

Szymon Domagała-Jakuć (1980)
Publikował w "Arteriach" i "Tyglu Kultury". Nominowany do nagrody głównej i laureat nagrody publiczności w konkursie im. J. Bierezina.
Jeden z laureatów projektu "Połów 2011" Biura Literackiego. Hotel Jahwe jest jego debiutem książkowym. Mieszka w Łodzi.

Rafał Krause (1986)
Producent poezji, a zwłaszcza poe-konomii. Laureat konkursów poetyckich (m.in. dwukrotna nominacja i nagroda specjalna w konkursie im. Jacka Bierezina, nagroda główna w konkursie im. K.K. Baczyńskiego). Wiersze publikował w "Lampie", "Arteriach", "Inter-. Literatura-Krytyka-Kultura"
i "Zeszytach Poetyckich". W lipcu nakładem łódzkiego oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich ukazała się jego debiutancka książka Pamiętnik
z powstania
. Jest członkiem redakcji Screenagers.pl, gdzie pisze o muzyce. Mieszka w Gdyni.

 
Urszula Kulbacka (1992)
Studentka dziennikarstwa, public relations i marketingu medialnego na Uniwersytecie Warszawskim i w Szkole Głównej Handlowej. Debiutowała, publikując cykl "drążenie" w antologii "Połów". Poetyckie debiuty 2010. Laureatka wielu konkursów poetyckich, m.in. nagrody głównej w konkursie im. J. Bierezina. Wydała tom wierszy Rdzenni mieszkańcy (2012), nominowany do Nagrody literackiej Nike, Nagrody Poetyckiej Orfeusz
i nagrodzony w konkursie Złotego Środka Poezji. Pochodzi z Ełku.

Monika Brągiel (1991)
Poetka, studentka polonistyki na UJ w Krakowie. Autorka debiutanckiego tomu Kim się nie jest (Łódź 2012), laureatka ogólnopolskich konkursów poetyckich, m. in. T. J. Pajbosia, K. K. Baczyńskiego, H. Poświatowskiej.

Kacper Płusa (1992)
Pabianiczanin o hippisowskich inklinacjach. Lubi przejeżdżać pociągami przez rzeki. Laureat kilkudziesięciu konkursów poetyckich m.in. TJW podczas festiwalu Złoty Środek Poezji w Kutnie, TJW o Puchar Wina, TJW o Czekan Jacka Bierezina, OKP im. Rafała Wojaczka. Publikował
w "Arteriach", "Akancie", "Arkadii", "Szafie", "Gazecie Wyborczej", "Wakacie", "Cegle". W 2012 ukazała się jego debiutancka książka Ze skraju
i ze światła, za którą otrzymał nagrodę im. Kazimiery Iłłakowiczówny i został nominowany do Nagrody Literackiej Gdynia.

Kamil Brewiński (1984)
Jeden z laureatów projektu "Połów 2011". Liryki publikował m.in. w "Kresach", "Odrze" i "Wakacie". W 2013 r. nakładem "Rozdzielczości Chleba" ukazał się jego debiutancki tomik wierszy – Clubbing.

Grzegorz Jędrek (1988)
Redaktor pisma "Dworzec Wschodni", jeden z założycieli Inicjatywy Dworzec Wschodni, doktorant w Katedrze Teorii Literatury KUL. Teksty, szkice
i wiersze publikuje w pismach tradycyjnych i internetowych ("Wakat", "Akcent", "Odra", "Arterie", "Fragile", "szaFa", "niedoczytania" i inne.) . Autor książki Badland (2013). Laureat "Połowu 2011", dwukrotnie nominowany do nagrody im. J. Bierezina. Od pierwszego wiersza publikuje w sieci.

 

Xawery Stańczyk (1985)
Obecnie zasila szeregi warszawskiego prekariatu, próbując łączyć zajęcia naukowe, działania społeczne i twórczość. W Instytucie Kultury Polskiej UW przygotowuje doktorat o kulturze alternatywnej w Polsce ostatnich trzech dekad XX wieku. Jako miejski aktywista działa w stowarzyszeniu Miasto Moje A W Nim oraz we współpracy z kilkoma innymi organizacjami i grupami nieformalnymi. Współorganizował imprezy, warsztaty i akcje uliczne, uczestniczy w paru projektach badawczych i artystycznych, prowadzi ćwiczenia akademickie. Wiersze i publicystykę publikował m.in. w "Lampie", "Res Publice Nowej", "Kulturze Współczesnej", "Arteonie", "op.cit.,", "Barbarzyńcy", "Didaskaliach", "Kulturze Liberalnej", "Wyspie", Przekroju" oraz w tomach zbiorowych. Prowadzi bloga "Złoto Prekariuszy" (zlotoprekariuszy.blogspot.com).


 
godz. 23.30
Altana wessana, zabita korzeniem - Andrzej Szpindler performance
 
 
Showpokaz w duchu, w łapiduchu xobojek-t, dzięki mechanicznym wokalom, a im giętkim statywom! Nowość, bo nowość czekała tak niepotrzebnie, jak łachman na tyci szablę krojony, żeby nikt nie wąchał szabli. Pokazy, żeby przedstawić na czym polega zjawisko (bobaspacjalizm).

Andrzej Szpindler
Duch aktor rzecz (moja morda cię, moja morda cię).
 
godz. 23.45
Wiersze - Tomasz Dalasiński, Rafał Gawin, Paweł Tomanek
 
   
Tomasz Dalasiński (1986)
Twórca tekstów poetyckich publikowanych na łamach m.in. "Kresów", "Toposu", "Czasu Kultury", "Odry", "Tygla Kultury", "Frazy", "Zeszytów Poetyckich", "Opcji", "Rity Baum", "Ha!artu", "Wakatu", "RED-a" i "Portretu". Okazjonalnie prozaik. Laureat X Tyskiej Zimy Poetyckiej (2010), stypendysta Miasta Torunia i dwukrotny stypendysta Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego w dziedzinie kultury, doktorant na toruńskiej polonistyce, redaktor naczelny czasopisma "Inter-. Literatura-Krytyka-Kultura". Autor książek z wierszami Porządek i koniec (2011) i Stosunki przegrywane.

Rafał Gawin (1984)
Poeta, korektor, redaktor, krytyk, moderator, konferansjer, prowadzący warsztaty, reanimator kultury, sekretarka w redakcji "Arterii". Wydał arkusz Przymiarki (2009) i książkę poetycką Wycieczki osobiste (2011). Mieszka w Łodzi, gdzie pracuje jako instruktor w dziale imprez Domu Literatury.

Paweł Tomanek (1980)
Poeta, laureat XVIII OKP im. Jacka Bierezina (2012). W tym roku ukaże się jego debiutancki tomik Sam tu, piesku.

 
godz. 24.00
Baby, take a look - Jaś Kapela
 

Jaś Kapela (1984)
Polski poeta i pisarz, zwycięzca pierwszego w historii polskiego slamu. Publicysta Krytyki Politycznej.

 
godz. 24:30
Lumpen Dziady obrzęd - Sławomir Gołaszewski jako audioMara i Goście:
Konrad Januszek - recytacje
Tomasz Świtalski -€“ recytacje
Piotr Strembicki -€“ sound-track
 
Poetyckie przedstawienie, którego kanwę stanowią Gusła-€“Dziady, prezentowane w konwencji sound-systemu. Inwokacje wybrane z drugiej części dramatu w dubowej aranżacji z wykorzystaniem rege rytmu i brzmienia funk.
Jest to fragment większej całości, który, zależnie od potrzeb i możliwości, korzysta z doświadczeń romantyzmu i dorobku awangardy, sięgając tradycji w niekonwencjonalny sposób, przenosząc ją w nową epokę, do miejsc, gdzie nie gości ona na co dzień.
   

 

 

Sobota, 07.09.13

 

 

Klub Księgarza
Rynek Starego Miasta 22/24
 

Dyskusje Redakcji "Wakatu"
Literatura jako gest performatywny.
Trzy gesty - spotkania autorskie
scenariusz – Michał Czaja

 
poezja wyczerpała już prestiż, który zawdzięczała swoim poszukiwaniom formalnym.
poza granicami estetyki oznacza ona panowanie ludzi nad ich własnymi przygodami.
poezję można wyczytać z twarzy. dlatego stworzenie nowych twarzy jest naglącą potrzebą.
poezję znajdujemy w formach miast. dlatego też zbudujemy poruszające miasta.
nowe piękno będzie SYTUACYJNE, to znaczy tymczasowe i przeżywane.
poezja to dla nas nic innego, jak tworzenie absolutnie nowych zachowań
oraz środki służące do namiętnego angażowania się w te zachowania.
Guy Debord
 

Michał Czaja (1983)
Poeta, krytyk literacki, ukończył filologię polską, obecnie prowadzi zajęcia na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego na kierunku kulturoznawstwo. Specjalizuje się we współczesnych teoriach literackich, poetyce intersemiotycznej i teoriach tekstów kultury. Jest pracownikiem Instytutu Badań Literackich PAN, a także członkiem Ośrodka Studiów Kulturowych i Literackich nad Komunizmem. Wiersze, prozę oraz teksty krytyczno-literackie publikował m.in. w Lampie, Zeszytach Poetyckich, Kofeinie Art-Zin,Neurokulturze. W Staromiejskim Domu Kultury ukazała się jego książka poetycka Bo to nowa krytyka będzie o miłości. Mieszka w Warszawie.


 
godz. 12.00
Gest 1 – nieantropocentryczny
goście: Maciej Woźniak, Natalia Malek, Małgorzata Lebda
prowadzący: Marcin Czerwiński
 
Teraz, kiedy już tu jestem, mówi Czerwony Piotruś, ubrany we frak i muszkę oraz w czarne spodnie z wyciętą dziurą, przez którą wystaje mój ogon (…), co właściwie mam zrobić? Czy mam jakiś wybór? Jeżeli nie poddam swoich wywodów prawom rozumu, czymkolwiek on jest, czy pozostanie mi coś innego, jak tylko zacząć bełkotać, skakać, przewrócić szklankę z wodą i zrobić z siebie małpę, ogólnie rzecz biorąc? (…) Nie jestem filozofem umysłu, lecz zwierzęciem, odsłaniającym i jednocześnie nieodsłaniającym przed zgromadzeniem uczonych ranę, którą przykrywam braniem i której dotykam w każdym wypowiadanym słowie.
(J. M. Coetzee, Żywoty Zwierząt)
 
   
Maciej Woźniak (1969)
Poeta, krytyk literacki i muzyczny, tłumacz, autor sześciu książek poetyckich. Publikował m.in. w "Tygodniku Powszechnym", "Twórczości", "Literaturze na Świecie", "Gazecie Wyborczej", "Opcjach", "Studium". Jego tom Iluzjon był nominowany do Nagrody im. Józefa Czechowicza,
zaś tom Ucieczka z Elei – do Nagrody Literackiej Gdynia. Niedawno opublikował tomik Biała skrzynka (2012). Mieszka w Płocku.
(fot Piotr Kosela)

Natalia Malek (1988)
Poetka, tłumaczka, amerykanistka. Debiutowała tomem Pracowite popołudnia (2010). Publikowała m.in. w "Res Publice Nowej", "Odrze", "Ricie Baum", "Lampie", "Toposie", "Arteriach", "Blizie" i "Dodatku NLG". Na stałe współpracująca z warszawskim "Wakatem". Od 2011 współtworzy cykl feminariów o literaturze kobiet pt. "Wspólny Pokój" w warszawskim SDK-u. Stypendystka m.st. Warszawa. Mieszka w Warszawie i w Redzie.
(fot Kuba Kowalski)

Małgorzata Lebda (1985)
Wyróżniona Stypendium Twórczym Miasta Krakowa (2006), Stypendium Grazelli (2006), Stypendium MKiDN (2012). Autorka tomów poetyckich Otwarta na 77 stronie (Kraków, 2006) i Tropy (Gniezno, 2009). W przygotowaniu tom Granica lasu. Interesuje się relacjami pomiędzy literaturą
i sztukami wizualnymi. Mieszka w Krakowie, gdzie pracuje nad doktoratem.
(fot Kacper Tekieli)

Marcin Czerwiński (mar czer) (1971)
Poeta przed debiutem książkowym. Reżyser czytań w ciemnościach i pomysłodawca tej idei. Teoretyk literatury (Uniwersytet Wrocławski) i założyciel kwartalnika "Rita Baum" oraz jego redaktor naczelny. Autor książki O gnozie w polskiej literaturze współczesnej (Universitas, 2013). Mieszka we Wrocławiu.

 
godz. 14.00
Gest 2 – postzmysłowy
goście: Jerzy Jarniewicz, Adam Wiedemann, Katarzyna Fetlińska, Marcin Sendecki
prowadzący: Michał Czaja
 
Interpretacja traktuje zmysłowe doświadczenie dzieła jako coś oczywistego, punkt wyjścia do dalszych działań. Dziś oczywistość ta znika. (…) Nasza kultura opiera się na nadmiarze, nadprodukcji, w rezultacie czego nasze doświadczenie zmysłowe stopniowo coraz bardziej traci na wyrazistości. (…) Dziś ważne jest uleczenie naszych zmysłów. Musimy nauczyć się więcej widzieć, słyszeć i odczuwać. (Susan Sontag, Przeciw interpretacji)  
   
Jerzy Jarniewicz (1958)
Poeta, krytyk literacki, tłumacz literatury anglojęzycznej. Redaktor "Literatury na Świecie". Ostatnio wydał tom wierszy Na dzień dzisiejszy i chwilę obecną (Wrocław 2012), antologię Sześć poetek irlandzkich (Wrocław 2012) oraz tom szkiców o przekładzie literackim Gościnność słowa (Kraków 2012). Mieszka w Łodzi. (fot Danuta Węgiel)

Katarzyna Fetlińska (1991)
Poetka, studentka filologii angielskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Autorka tomu Glossolalia.
(fot. Piotr Kosela)

Marcin Sendecki (1967)
Poeta, redaktor, recenzent. Jego książki czterokrotnie nominowano do Silesiusa, dwukrotnie do nagrody TVP Kultura, raz do nagrody Gdyni,
a wiersze tłumaczono na kilkanaście języków. Ostatnio wydał przekład Trzech poematów Jamesa Schuylera (wraz z Andrzejem Sosnowskim
i Bohdanem Zadurą, Biuro Literackie, Wrocław 2012) i tom wierszy zebranych Błam. 1985-2011 (2012). Mieszka i nie pracuje w Warszawie.
(fot Joanna Wojdowicz)

 
godz. 16.00
W drodze do eutopii… Poetyckie antycypacje przyszłej polis
Rozmawiają: Szczepan Kopyt, Magdalena Nowicka, Konrad Góra, Rafał Krause
Pytają: Joanna Bednarek i Michał Kasprzak.
 
Jakie wizje nowego urządzenia życia kolektywnego lansuje współczesna polska poezja? Którędy miałaby przebiegać wyznaczona do urzeczywistnienia tych dążeń społeczna marszruta? Która strategia działania niesie ze sobą potencjał najkorzystniejszej zmiany: rewolucja czy empowerment? Jeśli rewolucja – to jako gest emancypacyjny, założycielski akt przemocy rozsadzającej obowiązujące status quo, czy też raczej określona konstrukcja myślowa? Jeśli empowerment – jakie dziedziny życia powinien przede wszystkim eksplorować: ekonomię czy sferę obyczajową? Te i inne zagadnienia z twórcami poezji krytycznej poruszą krytycy, odwołując się do wybranych przez siebie wierszy uczestników dyskusji (wiersze do pobrania tutaj). W drugiej części spotkania o pytania do autorów poprosimy publiczność.  

Szczepan Kopyt (1983)
Poeta i muzyk. Ostatnio wydał płytomik kir (2013; część muzyczną wydawnictwa nagrał duet Kopyt&Kowalski). Za tomik sale sale sale (2009) nominowany do Nagrody Literackiej Gdynia, a za poprzedni płytomik buch (2011) do Paszportu "Polityki" (literatura). Jego teksty ukazywały się na łamach prasy kulturalnej, a także w tłumaczeniach na ukraiński, słowacki, czeski, niemiecki, niderlandzki i francuski. Mieszka w Poznaniu.

Magdalena Nowicka (1984)
Socjolożka, pracuje w Zakładzie Badań Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Łódzkim. Sekretarz redakcji kwartalnika "Arterie". Wydała zbiór wierszy Przewieszka (Łódź 2009). Publikowała (nie tylko wiersze) m.in. w "Tygodniku Powszechnym", "Gazecie Wyborczej", "Wiedzy i Życiu", "Odrze", "Red.", "Tyglu Kultury", "Filmie" i "Polityce". Mieszka w Łodzi.

Rafał Krause (1986)
Producent poezji, a zwłaszcza poe-konomii. Laureat konkursów poetyckich (m.in. dwukrotna nominacja i nagroda specjalna w konkursie im. Jacka Bierezina, nagroda główna w konkursie im. K.K. Baczyńskiego). Wiersze publikował w "Lampie", "Arteriach", "Inter-. Literatura-Krytyka-Kultura"
i "Zeszytach Poetyckich". W lipcu nakładem łódzkiego oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich ukazała się jego debiutancka książka Pamiętnik
z powstania
. Jest członkiem redakcji Screenagers.pl, gdzie pisze o muzyce. Mieszka w Gdyni.

Joanna Bednarek (1982)
Filozofka z zawodu i powołania, pisarka z powołania. Pracę doktorską Polityka poza formą. Ontologiczne uwarunkowania poststrukturalistycznej filozofii polityki obroniła w 2011 roku. Tłumaczyła m.in. Rosi Braidotti, Donnę Haraway i Karen Barad. Publikowała w "Nowej Krytyce", "Czasie Kultury" i "Krytyce Politycznej". Współpracuje z Pracownią Pytań Granicznych i z Interdyscyplinarnym Centrum Badań Płci Kulturowej i Tożsamości UAM. W latach 2006-2009 współpracowała z "Krytyką Polityczną". Obszar kompetencji i zainteresowań: na przecięciu poststrukturalizmu, feminizmu, marksizmu autonomistycznego i literatury.

Michał Kasprzak (1981)
Poeta, krytyk literacki, studiował polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Sygnatariusz Manifestu Neolingwistycznego, autor tomiku poetyckiego Bo on to zgubi (2003). Szkice krytyczne publikował m.in. w "Lampie", "Studium", "Ha!arcie", "Toposie", "Witrynie Czasopism", antologii Tekstylia (2003) oraz przewodniku Literatura polska 1989 -€“ 2009 (2010). Redaktor "Wakatu", współredaktor serii poetyckich wydawanych przez SDK. Stypendysta Miasta Warszawy oraz MKiDN w 2012 roku. Mieszka w Warszawie. (fot. Beata Gula)

 
godz. 18.00
Gest 3 – gościnny, plemienny
goście: Darek Foks, Maciej Melecki, Joanna Mueller
prowadzący: Roman Bromboszcz
 
Wcześniej czy później, przestrzegał Kant, na ziemi nie będzie nawet skrawka wolnej przestrzeni, gdzie ci z nas, którzy uznają zamieszkane już miejsca za zbyt tłoczne lub niegościnne, niewygodne lub z jakichś innych względów niemiłe, mogliby szukać schronienia albo ratunku. Jak dwieście lat później zauważył Jacques Derrida, (…): "Gościnność jest samą kulturą, nie jest pewną etyką pośród innych. [...] Etyka jest gościnnością". Jeżeli etyka, jak chciał tego Kant, jest rzeczywiście dziełem rozumu, wówczas gościnność jest - musi być lub też prędzej czy później stanie się - naczelną zasadą postępowania rodzaju ludzkiego kierującego się nakazami etyki i instynktu przetrwania". (Zygmunt Bauman, Razem osobno)  
   
Darek Foks (1966)
Poeta, prozaik i scenarzysta. Studiował m.in. na Wydziale Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej w Warszawie, ukończył scenariopisarstwo na Wydziale Reżyserii PWSFTviT w Łodzi. Laureat m.in. nagrody głównej w konkursie poetyckim "bruLionu" i Nagrody TVP Kultura za książkę Co robi łączniczka (wspólnie ze Zbigniewem Liberą). W ostatnich latach opublikował książki Sigmund Freud Museum (2010), Liceum (2012) i Kebab Meister (2012). Nominowany do Paszportu Polityki (2000, 2004), Nagrody Literackiej Gdynia (2006, 2013) i Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius (2011, 2013). Od 2004 r. pracuje w redakcji "Twórczości". (fot. Piotr Zatoń)

Maciej Melecki (1969)
Autor tomów wierszy: Te sprawy (1995), Niebezpiecznie blisko (1996), Zimni ogrodnicy (1999), Przypadki i odmiany (2001), Bermudzkie historie ( 2005), Zawsze wszędzie indziej – wybór wierszy 1995 – 2005(2008), Przester (2009), Szereg zerwań (2011), Pola toku (2013). Laureat Literackiej Nagrody Czterech Kolumn (2010) i Poetyckiej Nagrody Otoczaka 2009 – przyznawanej za najlepszy tom wierszy w danym roku (2010). Redaktor naczelny "Arkadii" – pisma katastroficznego. Dyrektor Instytutu Mikołowskiego. Członek SPP i PEN Clubu. Mieszka w Mikołowie.
(fot. W. Kluszczyńska)

Joanna Mueller-Liczner (1979)
Poetka, krytyczka, redaktorka. Ukończyła polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim i pisała tamże doktorat. Sygnatariuszka Manifestu neolingwistycznego. Wydała trzy tomy poetyckie: Somnambóle fantomowe (2003), Zagniazdowniki/Gniazdowniki (2007; nominacja do Nagrody Literackiej Gdynia) i Wylinki (2010), a także książkę eseistyczną Stratygrafie (2010; nagroda – Warszawska Premiera Literacka). Współredaktorka książki Solistki. Antologia poezji kobiet (1989-2009) oraz Podziemne wniebowstąpienie. Szkice o twórczości Tymoteusza Karpowicza. Mieszka w Warszawie. (fot. Joanna Wojdowicz)

Roman Bromboszcz
Zajmuje się działalnością na pograniczu sztuk wizualnych, muzyki elektronicznej, programowania, nauk na styku różnych problemów. Autor książek poetyckich digital.prayer, U-man i masa, Hz, 918-578 oraz Estetyki zakłóceń, Ewolucji i wartości, Kultury cybernetycznej i jakości . Krytyk i kurator animujący wydarzenia artystyczne z zakresu literatury, muzyki eksperymentalnej, wideo, instalacji i malarstwa. Występuje na żywo tworząc multimedialne performance solowo, w KALeKA lub w ramach projektu Perfokarta. Tworzy strony internetowe, grupy heterarchiczne, w celu kolaboracji i inspiracji. Mieszka i pracuje w Poznaniu.
 
Muzeum Literatury Rynek Starego Miasta 20 www.muzeumliteratury.pl

Wspólny Pokój II – opowieści międzykontynentalne
Gospodyni Wspólnego Pokoju na IX Manifestacjach Poetyckich – Agnieszka Kozłowska (Fundacja Otwarty Kod Kultury)
Wspólny Pokój: Justyna Radczyńska, Joanna Mueller, Maria Cyranowicz, Aneta Kamińska, Beata Gula, Sylwia Omiotek, Jakub Głuszak, Ola Wasilewska, Natalia Malek, Katarzyna Czeczot, Magdalena Luboradzka, Katarzyna Hagmajer – Kwiatek, Barbara Klicka, Justyna Czechowska, Julia Fiedorczuk, Renata Senktas, Monika Błaszczak

 
"Wspólny pokój" wziął się z odwróconego tytułu eseju Virginii Woolf z 1929 roku. Autorka zauważała, że kobietom do pisania są potrzebne dwie rzeczy – trochę swoich pieniędzy, a także tytułowy "własny pokój". Dzisiaj, gdy własne lokum i niezależność finansowa przestały być dla nich nieosiągalnymi luksusami, jest im potrzebne co innego, a mianowicie "wspólny pokój". Chodzi tu o takie miejsce w języku, w którym pojedyncze kobiece idiolekty i doświadczenia mogłyby się spotkać. Tak powstało nasze seminarium – grupa dyskusyjna – klub miłośniczek czytania i pisania – lusterko osobliwości – wspólny pokój wędrujących matek i nomadek.
Zapraszamy do naszego azylu również mężczyzn – znękanych niepokojami w hierarchiach patriarchatu i bitwami o literacką sukcesję.

 

Feminoteka – kiermasz książek
godz. 11:00 – 20:00
Wystawa Brzydkie wyrazy – kuratorzy "brzydko i brzydko", gościnnie Leszek Onak, Małgorzata Bosek, Ewa Borysewicz, Marta Pajek

 

Leszek Onak
Aplikacja tymczasowo zainstalowana w systemie offline. W pakiecie znajduje się edytor tekstu, arkusz kalkulacyjny oraz kilkadziesiąt wektorów. Pierwsze wydanie dla komputerów z DOS-em pojawiło się w połowie 1981 roku. Przez wiele lat czołowy interfejs serwisu niedoczytania.pl, potem system zarządzania relacyjnymi bazami danych w liternet.pl. Spambot systemu pocztowego cichynabiau.blogspot.com oraz program do kompresji danych w ść-ch.pl. Ostatnia wydana wersja na komputery analogowe: "wgraa" (współautorstwo). Aplikacja do pobrania (za darmo) ze strony http404.org.

 
Pocztówki - wystawa Justyny Radczyńskiej
godz. 12.00
Opowieść "Mój Chlebnikow powszedni" - Joanna Mueller
 
Chlebem powszednim fascynacji powinien być absolutny geniusz. Albo piękny szaleniec, co zwykle oznacza to samo. Chcecie uszczknąć? Podzielmy się okruszkami. Przed Wami Wielemir Chlebnikow: twórca gamy będziańskiej i ogólnoludzkiego alfabetu, zręczny żongler fonemami
i grafemami, kratylejski sowizdrzał, prawodawca języka gwiezdnego, bajeczny onomastyk, prorok pozarozumowości, logik neologizmów, Łobaczewski słowa, liberat sprzed stu lat, swobodny jeździec na palindromaderach historii, wynalazca utopijnych projektów (jedzenia przyszłości, nieboksiążek, synestezyjnego radia, domów-uli etc.), jurodiwy rosyjskiej awangardy, radosny radykał, wskrzesiciel samowitego słowa, poruszyciel poetyckich skamielin, wieczne dziecko wyobraźni, odwrotny sobowtór Stieńki Razina i Echnatona, samozwańczy Przewodniczący Globu Ziemskiego, osiedleniec w Swojczyźnie, bywalec wielu światów, przeszliwiec i będzianin (Ur-futurysta) w czasoprzestrzennej peregrynacji, uzurpatorski Król Czasu Wielemir I. A to wszystko w jednej osobie. Bierzcie, słuchajcie, korzystajcie z niego wszyscy.
 
godz. 12.45 – 13.15
Czytelnia – "Jestem w nastroju drażniąco kobiecym" Aneta Kamińska, Justyna Radczyńska, Renata Senktas
 
"W nastroju wybitnie kobiecym / (drażniąco / czerwonym podrażnionym)" - dlatego będę czytać, pytać, szeptać, dreptać, krzyczeć o tym, co drażni, błaźni, boli, woli, woła, kole, cieszy, peszy, pieści, pięści. O tym, co zechcę. Ja.  

Aneta Kamińska
Poetka, performerka i tłumaczka najnowszej literatury ukraińskiej. Urodziła się w Szczebrzeszynie, pochodzi z Zamościa, mieszka w Warszawie. Skończyła filologię polską na Uniwersytecie Warszawskim i pracuje jako lektorka języka polskiego dla cudzoziemców. Autorka tomików: Wiersze zdyszane (2000), zapisz zmiany (2004) oraz czary i mary (hipertekst) (2007; wersja internetowa: www.czary-i-mary.pl). Wydała również wybór przekładów wierszy Nazara Honczara: Gdybym (2007; przekład wspólnie z Andrijem Porytką), Hałyny Tkaczuk Ja i inne piękności (2011), Chrystii Wenhryniuk Długie oczy (2013) oraz dwie autorskie antologie: Cząstki pomarańczy. Nowa poezja ukraińska (2011) oraz 30 wierszy zza granicy. Młoda poezja ukraińska (2012). Stypendystka Ministra Kultury (2008 i 2013). W lipcu 2013 roku przebywała na rezydencji Meridian Czernowitz w Czerniowcach na Ukrainie.

Justyna Radczyńska (1965)
Redaktorka serwisu Nieszuflada.pl, współautorka portalu www.literackie.pl,  biegaczka długodystansowa. Wydała trzy tomiki poetyckie: Podmiana Joli Grosz (2005),  Nawet (2007) i Kometa zawraca (2009). Współredaktorka (razem z M. Cyranowicz i J. Mueller) antologii poezji kobiet "Solistki"; autorka produkcji na stronie: www.facebook.com/Profitrolki. Mieszka w Warszawie.
(fot. Archiwum autorki)

Renata Senktas (1979)
Poetka, autorka przekładów i szkiców krytycznoliterackich. Debiutowała tomikiem pt. Bardzo (2010), nominowanym do nagrody poetyckiej Silesius. Mieszka w Otwocku.

 
godz. 13:00
Przeszłość, czyli przyszłość. O utopiach i projektach społecznych przemian
Jadwigi Żylińskiej
- Lucyna Marzec
 
W latach 60. opublikowała w katolickiej "Więzi" artykuł, w którym przewidywała bliskie święcenia kobiet na kapłanów. Niebawem dyskutowała
o seksie z Lwem Starowiczem jako młodym i niedoświadczonym jeszcze lekarzem. Zwracała uwagę Annie Świderkównie i Hannie Malewskiej, że nie używają żeńskich końcówek i korzystają z krzywdzących kobiety metafor. Uważała, że patriarchat jest społeczno-kulturowo formacją względnie młodą, bo tylko kilkutysiącletnią, co w perspektywie wieczności jest niczym. W tym samym czasie do "Zielonych Brygad" pisała, że drzewa nie mają duszy, ale są święte; a w "Znaku" publikowała misterium liturgiczne o porodzie Marii, nie narodzinach Jezusa. Powieściopisarka historyczna, która od historii wolała mity i utopistka, pragnąca realnych przemian społecznych.
 
Lucyna Marzec
W księgarni skamandrytka, w kuchni awangardzistka, na rowerze futurystka. Wierszy nie pisze, ale chętnie interpretuje. Więcej: http://www.amu.edu.pl/teolit/o-zakladzie/pracownicy/adiunkci-i-starsi-wykladowcy/mgd-lucyna-marzec
 
godz. 14:00
Na pograniczu literatury i oratury w literaturach afrykańskich - Miłka Stępień
 
Choć nadal słabo znane w Polsce, literatury afrykańskie stanowią idealne źródło rozważań nad płynnymi granicami między słowem pisanym
a mówionym oraz nad tym, jak te dwa, zdawałoby się różne wpływy mogą wzajemnie na siebie oddziaływać i wzbogacać się, gdyż tradycje oralne
w Afryce nadal stanowią część sposobu przekazywania wiedzy, społecznej interakcji i nauczania na wielu obszarach kontynentu. W tekstach afrykańskich często obserwuje się nawiązania do legend, mitów czy po prostu powiedzonek lokalnych, które do niedawna głównie "żyły"
w przestrzeni oralnej i były przekazywane ustnie. Warto też przyjrzeć się w jaki sposób formy typowe dla oratury są przystosowywane do tekstów pisanych, co często niestety wiąże się z ich zubożeniem i niemożnością przełożenia ważnych aspektów tradycji oralnej. Postaramy się prześledzić
i przeanalizować kilka tekstów łączących elementy tradycji oralnej i literatury pisanej na przykładzie wybranych tekstów afrykańskich.
Lektury do pobrania
 

Dr Miłosława Stępień
Afrykanistka i anglistka, pracę doktorską pisała z koncepcji prawdy i pojednania w literaturze południowoafrykańskiej. Jej główne obszary zainteresowań badawczych to współczesna literatura afrykańska w języku angielskim, historia kina afrykańskiego, komparatystyczne badania nad dyskursem literackim w zestawieniu z tekstami historycznymi oraz analiza dialogu międzykulturowego w literaturze i kinie afrykańskim. Ponadto jest tłumaczką i redaktorką tekstów naukowych i filmów, prelegentką filmową oraz prowadzi warsztaty i zajęcia z zakresu interpretacji filmów i literatury afrykańskiej, teorii literackich i kulturowych oraz historii kina i literatury z Afryki Subsaharyjskiej.  W przeszłości była również jedną z organizatorek ogólnopolskiego festiwalu filmów afrykańskich AfryKamera, z którym współpracuje do tej pory.

 
godz. 15:30-16.00
Czytelnia – "Jestem w nastroju drażniąco kobiecym"
Katarzyna Ewa Zdanowicz, Ewa Glińska, Milena Rytelewska
 

Ewa Izabella Glińska (1977)
Absolwentka socjologii na Uniwersytecie Warszawskim. Debiutowała tomem poetyckim Pomiędzy w 2010. Jej wiersze ukazały się w pismach takich jak: "Fraza", "Studium", "ArteFakt", "Zeszyty Poetyckie", "OFF_Press". Jest właścicielką Akademii Językowej HappyHours. Mieszka w Warszawie.

Milena Rytelewska (1979)
Publikowała m.in. na łamach "Odry", "Pro Arte" i "Toposu", autorka tomiku poetyckiego Elegia dla Niewyskrobanej Dziewczynki i współautorka dramatu Wściek. Mieszka w Płocku.

 
godz. 16:00
Od kreski do poruszenia – pokaz filmów animowanych i spotkanie z ich autorkami: Małgorzatą Bosek, Martą Pajek, Ewą Borysewicz oraz historyczką sztuki Hanną Margolis.
Prowadzenie: Agnieszka Kozłowska.
 
"Polski film animowany realizowany przez kobiety jest niemal nieopisany. Animatorki tworzą, wysyłają swoje filmy na festiwale, zdobywają na nich nagrody, a jakby ich nie było. Wciąż funkcjonują w cieniu wielkich mistrzów, których nazwisk nie będę tu wymieniać, bo chcę całkowitą uwagę poświęcić animatorkom.
Nie zastanawiałam się, kogo zaprosić do wspólnej rozmowy, bo wybór był dla mnie oczywisty. Małgorzata Bosek, Marta Pajek i Ewa Borysewicz debiutowały w XXI wieku. Co prawda na swoim koncie mają dopiero po 2-3 filmy, ale od razu budzą zainteresowanie widza.
Wszystkie tworzą animację autorską, co oznacza, że odpowiadają za każdą warstwę swego dzieła: scenariuszową, plastyczną, dźwiękową.
Łączy je skupiony, osobisty ton wypowiedzi. Nie usłyszmy od nich deklaracji światopoglądowych, nie skandują haseł, lecz tworzą intymne światy. Nie rezygnują przy tym z podejmowania także tematów społecznych. W spotkaniu z ich animacjami równie ważne są pytania: co dzieło znaczy
oraz: jak na nas ono działa.
Będziemy rozmawiać o twórczym warsztacie, o wyborze środków wyrazu, inspiracjach, o procesualności działań, wyrażalności i niewyrażalności przez słowo i obraz. Omawiając dzieła filmowe, zwrócimy także uwagę na ich warstwę emocjonalną i sprawdzimy, jakie prezentowane animacje wywołują w nas emocje.
Przed rozmową obejrzymy Dokumanimo Małgorzaty Bosek, Snępowinę Marty Pajek i Do serca twego Ewy Borysewicz. Kontekstem dla spotkania będą prace graficzne, kolażowe i filmowe twórczyń prezentowane w trakcie Manifestacji Poetyckich."
Agnieszka Kozłowska

Agnieszka Kozłowska
Tworzy zarząd Fundacji Otwarty Kod Kultury, w ramach której propaguje czytelnictwo czasopism kulturalnych, a także prowadzi program Animatograf. Członkini zarządu ASIFA Poland. Kuratorka pokazów animacji. Współpracuje z kwartalnikiem literackim "FA-art". Oprócz upowszechniania kultury i wspierania krytyki artystycznej działa w warszawskich Komisjach Dialogu Społecznego.
(fot. Jacek Piotrowski)

 
godz. 18.00
Dyskusja Czy utopie potrzebują kobiet? - Katarzyna Ewa Zdanowicz, Agnieszka Mrozik, Lucyna Marzec
prowadzenie
: Maria Cyranowicz
 

Czy wszystkie utopie tworzone przez pisarki wyrastają z krytyki męskiego rozumu? Czy płeć musi być determinującym wszystko dyskursem?
Może zielone ekoraje poetek to tak naprawdę wizje lepszych relacji interpersonalnych? Dlaczego demokracji nie da się zastąpić modelem feministycznym bez przeobrażenia ludzkiej cielesności? Z jakimi problemami mierzą się pisarki i poetki w swoich projektach lepszej przyszłości?
Lektury:
"Rzeczy uprzyjemniające. Utopia", Tamara Bołdak-Janowska
"Piąty święty żywioł", Starhawk
"Chmurdalia", Joanna Bator
"Na krótko", Inga Iwasiów
"Heterotopia", Olga Tokarczuk [w:] "Moment niedźwiedzia"

   
Maria Cyranowicz (1974)
Poetka, krytyczka, pedagog, autorka pięciu tomików poetyckich. Sygnatariuszka Manifestu Neolingwistycznego. W 1999 roku otrzymała Nagrodę im. L. Frydego dla krytyka roku. Artykuły publikowała m.in. w "Tygodniku Powszechnym", "Tekstach Drugich", "Czasie Kultury", "Bez Dogmatu", "Fa-arcie", "Twórczości", antologii "Rodzinna Europa. Pięć minut później". Współredaktorka – wraz z Pawłem Koziołem – książki Gada !zabić? pa]n[tologia neolingwizmu oraz (z Joanną Mueller i Justyną Radczyńską) antologii poezji kobiet Solistki. Doktoryzowała się w Zakładzie Literatury XX wieku na Wydziale Polonistyki UW. Obecnie w ramach Kursu Kreatywnego Pisania w Instytucie Badań Literackich PAN prowadzi zajęcia z pisania form dziennikarskich. Uczy języka polskiego w warszawskich gimnazjach i liceach. (fot. Piotr Kosela)

Katarzyna Ewa Zdanowicz (1979)
Autorka kilku zbiorów wierszy (m.in. Szkliwo, Jak umierają małe dziewczynki, Deadline). W tym roku ukazał się jej nowy tom Ciemność resort spa (WBPiCAK, Poznań 2013).

Agnieszka Mrozik
Doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa w IBL PAN. Absolwentka warszawskiej polonistyki i amerykanistyki. Członkini zarządu Fundacji Gender Center. Redaktorka kwartalnika kulturalno-politycznego "Bez Dogmatu". Koordynatorka cyklicznych spotkań pt. Feminaria. Autorka książki Akuszerki transformacji. Kobiety, literatura i władza w Polsce po 1989 roku (2012).

 

Klub Chwila ul. Ogrodowa 31/35
Gospodarze: Tomasz Świtalski, Paweł Gawlik, Monika Błaszczak, Katarzyna Kapela
godz. 21.00

Gościnnie: Ana Pepelnik i Primoz Cucnik – prowadzi Adam Wiedemann
 

Primož Čučnik (1971)
Poeta słoweński, tłumacz z jęz. polskiego i angielskiego. Ukończył filozofię na Uniwersytecie w Lublanie. Tomy wierszy: Dve zimi (Dwie zimy, nagroda za Najlepszy Debiut 1999-go roku), Ritem w rôkah (Rytm w rękach, 2002), Nova okna (Nowe okna, 2005), Akordi (Akordy, 2007), Delo in dom (Praca i dom, 2007), Kot dar (Jako dar, 2010), Mikado (2012). Autor zbioru szkiców literackich Spati na krilu (Spać na skrzydle, 2008). Wybór jego wierszy ukazał się pod tytułem Sekira v medu (Ślepej kurze ziarko, 2006). Założyciel wydawnictwa Šerpa. Pracuje w redakcji miesięcznika "Literatura", współtworzy rozmaite projekty literacko-muzyczne, mieszka w Lublanie.


Ana Pepelnik (1979)
Poetka słoweńska, tłumaczka z jęz. angielskiego, spikerka Radia Študent, absolwentka literaturoznawstwa. Wydała trzy tomy wierszy: Ena od variant kako ravnati s skrivnostjo (Jeden ze sposobów radzenia sobie z tajemnicą, 2007), Utrip oranžnih luči na semaforjih (Błysk żółtych świateł na przejściu, 2009) i Celo večnost (Całą wieczność, 2013). Przekładała m. in. wiersze Elizabeth Bishop, Jamesa Schuylera i Matthew Zaprudera oraz eseje J. M. Coetzee. Od 2009 roku jest członkinią międzynarodowego projektu poetyckiego Metropoetica. Mieszka w Lublanie.


Adam Wiedemann (1967)
Poeta, prozaik, krytyk muzyczny. Wydał 7 tomów wierszy: Samczyk (1996), Rozrusznik (1998), Konwalia (2001), Kalipso (2004), Pensum (2007), Filtry (2008) i Dywan (2010), trzy książki prozatorskie: Wszędobylstwo porządku (1997), Sęk Pies Brew (1998) i Odpowiadania (2011), oraz zbiór zapisów onirycznych Sceny łóżkowe (2005). Współautor "Końcówek", wywiadu-rzeki z Henrykiem Berezą (2010). Laureat nagród: PTWK (1998), Fundacji Kościelskich (1999), Gdynia (2008); nominowany do Cogito, Paszportu Polityki, dwukrotnie do Silesiusa i trzykrotnie do Nike. Mieszka w Warszawie. (fot. Joanna Wojdowicz)

 
godz. 21.20
Maraton Poetów: Piotr Mierzwa, Joanna Dziwak, Zuza Ogorzewska
 

 
 

Piotr Mierzwa (1980)
Poeta, eseista, tłumacz. Autor 12 książek poetyckich, w tym 2 debiutów papierowych (Mały 1997; Gościnne morze 2005) i zbioru esejów Próby bycia wariatem i inne możliwości ponoszenia porażki we współczesnej Polsce. Publikował w czasopismach tradycyjnych i sieciowych oraz antologiach zagranicznych. Działacz ludowy na rzecz świadomości zdrowia psychicznego i przeciwko stygmatyzacji ludzi chorych psychicznie w Polsce. Mieszka w Krakowie. Prowadzi bloga literackiego snubrata. (fot. Poezje i Herezje XIV)


Joanna Dziwak (1986)
Autorka wierszy oraz cyklu "Gry losowe". Prowadzi stronę "hipsterski maoizm". Mieszka w Krakowie.


Zuzanna Ogorzewska (1983)
Z wykształcenia psycholog, z zamiłowania leń, z widzenia poetka. Przyznaje się do wydanego w 2012 r. tomiku, pt. Pomidor i inne techniki przetrwania, a także do kilku publikacji w pismach literackich oraz w Internecie.


 
godz. 22.00
Projekt filmowy Wisława, głośno piszemy i czytamy wiersze - Marek Sobczyk, Mateusz Falkowski
 

Marek Sobczyk (1955)
Malarz, teoretyk, projektant. Mieszka i pracuje w Warszawie.


Mateusz Falkowski
Filozof, współtwórca Orgii Myśli, współautor Manifestu Kina Grawitacyjnego, aktualnie wykładowca w Kolegium Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego.


 
   
Koncert zespołu Pochwalone - wybuchowa mikstura psychodelii, punk rocka i folku; dawne pieśni ludowe, nowa poezja kobieca, tradycyjne instrumenty. Niech będą pochwalone!
 

POCHWALONE to projekt kobiecy. Ludowy a współczesny. Dzisiejszy jak sprzed wieków. O tym, co kobiet dotyczy i co je dotyka. Wspólnota doświadczeń, bunt przez pokolenia, moce, niemoce, darcie pierza, kluby i igraszki. Nowe sensy na przecięciach. Baby, feministki, matki i singielki, podlotki i wiedźmy, dzieweczka z laseczka, ochrypła kukułeczka – one z XIX-wiecznej wsi, one z ursynowskiego bloku – razem! Niech będą pochwalone! Gramy lirycznie i romantycznie. Czasami czadowo i transowo. To jest różnorodnie. Nasz kolektyw to koleżanki i weteranki scen, nowicjuszki, prowincjuszki, jeden przyjaciel i twoja matka też.
Płyta "Czarny war" to odpowiedź na niewystarczającą obecność żeńskich głosów w muzyce zaangażowanej. Sięgamy po wiersze współczesnych poetek, zestawiamy je z mało znanymi tekstami dawnych pieśni, śpiewanych przez wiejskie kobiety. Rozmontowujemy funkcjonujące w szerokim obiegu teksty tradycyjne, po to, by je złożyć na nowo i nadać im nowe znaczenia.
Niepokorne słowa i emocje pulsują pod chropowatą warstwą muzyczną: wypadkową brzemienia sekcji basowo-perkusyjnej i niecodziennych instrumentów strunowych, takich jak fidel płocka, skrzypce barokowe, suka biłgorajska i turecki saz.

Maria Magdalena – głosy; Jolanta Kosa Kossakowska – skrzypy, głos; Ania Mamińska – fidel, suka, głos; Małgorzata Tekla Tekiel – bass; Dominika Korzeniecka – bębny, hałasy; Basia Klicka – sens, żaba, chórki; Ewa Chomicka – sens, dyndały na sznureczku, chórki; Ula fasSka Iwińska – obrazy, kij deszczowy, chórki; Mandżajna – struny.

godz. 23.30 
Porcje Rosołowe vs Łukasz Podgórni -€“ Skanowanie balu
 

Wydarzenie rozgrywa się w sferze audio i wideo, ta pierwsza obsługiwana jest przez Mateusza Wysockiego i Lecha Nienartowicza (Porcje Rosołowe), którzy improwizują na bazie zarejestrowanego z Łukaszem Podgórnim materiału, stanowiącego niezwykle nerwowy dialog między postcyfrową muzyką duetu i poezją cybernetyczną recytowaną przez syntezatory mowy.
Muzykę uzupełniają opierające się na losowości wizualizacje generowane za pomocą skryptów i nieprzewidywalnych ruchów kursora, odsłaniających alternatywne wersje recytowanych tekstów poetyckich.

 

Porcje Rosołowe
Duet, w którego skład wchodzą Mateusz Wysocki i Lech Nienartowicz. Początków projektu należy szukać w toruńskim kolektywie Poszmeg, stanowiącym coś w rodzaju improwizującej spółdzielni społecznej. W przypadku Porcji doświadczenia wyniesione z barbarzyńsko-anarchistycznych jamów toczących się w prywatnych mieszkaniach zostały przekute na estetykę postcyfrową.


Łukasz Podgórni (1984)
Autor (?) tomików noce i pętle (2010) i Skanowanie balu (2012). Osoba niezdefiniowana.


 
godz. 24.00
Maraton Poetów: Jakub Przybyłowski, Jakub Sajkowski, Tomasz Bąk, Marcin Ostrychasz, Michał Szymaniak, Gil Gilling, Brach Czaja, Krzysztof Bąk, Piotr Lewicki, Mateusz Grzeszczuk, Marta Marciniak, Kamil Sipowicz, Łucja Dudzińska
Poetom akompaniować będzie Grupa:: TLENEK JAZZu.......
w składzie:
Tomek Płomiński: sax.alt
Piotr "Mustafa" Malak: sax.sopran, sax.alt          
Staś Legus: battery (barabany)
tomek świtalski: sax.tenor
.....Plus Goście*
 
TLENEK JAZZu (jazz monoxide) – kolektyw kontynuujący Loftowo-Noisowy nurt muzyczny uprawiany przez Warszawskich Muzyków Młodego Pokolenia w latach 1978–1981. Liderem Grupy był perkusista †Janek Rout (brygada kryzys, klaus mitwoch...); grali też: †Henio Wasażnik (sax.alt), Andrzej Żurek (contrabass) i Piotr Malak (sax.tenor)...  

 

Kuba Przybyłowski (1982)
Poczęty w Sylwestra, wcześniak, syn archeologa-ginekologa i ochmistrzyni w posiadłości Radziwiłłów, do siódmego roku życia wieśniak, później wieśniak w mieście (pozostało mu do dziś), pisze wiersze od kiedy wyszedł z więzienia.


Jakub Sajkowski
Pisze wiersze, tłumaczy, uczy angielskiego i rosyjskiego. Publikował m.in. w "Pro Arte", "Arteriach", na stronie internetowej "Biura Literackiego" oraz w lokalnym wydaniu "Gazety Wyborczej". Dostrzeżony w kilku konkursach (m.in. finalista projektu "Połów 2009", dwóch edycji konkursu im. Jacka Bierezina, konkursu im. Klemensa Janickiego). Debiutancka książka poetycka Ślizgawki (2010) została wyróżniona w Złotym Środku Poezji. Redaktor działu krytycznego w kwartalniku "Szafa". Mieszka w Poznaniu.


Tomasz Bąk (1991)
Poeta, nominowany do nagrody głównej konkursu im. Jacka Bierezina (2009, 2010). Zdobywca nagrody głównej w konkursie poetyckim im. Klemensa Janickiego organizowanym przez Centrum Kultury Zamek w Poznaniu (2011) za tom Kanada (2011). Uhonorowany statuetką Silesiusa za debiut literacki (2012). Mieszka we Wrocławiu.


 

Marcin Ostrychasz
Poeta, rocznik 83. Urodzony w Białymstoku, wychowany w Hajnówce.


Michał Szymaniak (1992)
Autor książki rozrywka (SDK 2011), publikował swoje teksty w "Wakacie", "Lampie", "Ricie Baum", serwisie dwutygodnik.com, student wydziału reżyserii PWSFTviT w Łodzi, latem mieszka w Warszawie, a zimą w Łodzi.


Krzysztof Bąk (1984)
Autor książki Znaki wodne (2007), laureat nagrody im. K. Iłłakowiczówny (2007), nominowany do nagrody Silesius w kategorii debiut (2007). Mieszka w Warszawie.


Piotr Lewicki (1986)
Współorganizator kilku edycji Inowrocławskich Spotkań Poetyckich. W 2004 wydał tomik W nieodpowiednich miejscach. Członek Grupy Literycznej "Na Krechę". W 2011 i 2013 roku za projekt książki był nominowany w Konkursie Poetyckim im. Klemensa Janickiego. Miłośnik Davida Bowie i kinder bueno. Od kilku lat mieszka w Poznaniu.


Mateusz Grzeszczuk (1992)
S tudent dziennikarstwa i komunikacji społecznej KUL. Dziennikarz. Członek Inicjatywy Dworzec Wschodni, organizator lubelskich spotkań poetyckich Peron Poezja w ramach IDW oraz festiwalu ,,Przestrzeń Literacka'' w Chełmie. Wydane tomy: Z brakiem czasu, Anatomie. Publikował m.in. w "Odrze", "FA-art.", "Fragmencie", "Wakacie", "Dworcu Wschodnim", "Egerii" i "Nestorze".Marta Marciniak
Rocznik 90. Slamerka, aktoreczka, zwodniczka. Redaktorka magazynu "Lampa" i portalu Natemat.pl. Członkini Rady Programowej festiwalu Fama.


Łucja Dudzińska
Ekonomistka, poetka, animatorka działań kulturalnych, laureatka kilku nominacji na tom poetycki oraz licznych nagród i wyróżnień ogólnopolskich konkursów poetyckich. Publikowała w kilkudziesięciu antologiach, almanachach pokonkursowych oraz w periodykach literackich (m.in. "Toposie", "Arkadii", "Odrze", "Blizie", "Wakacie", "Frazie", "Notatniku Satyrycznym", "Znaj", "Nestorze", "Autografie", "Akancie", "Okolicy Poetów"). Założyła
i prowadzi ogólnopolską Grupę Literyczną Na Krechę. Mieszka w Poznaniu.

 

 

 

Niedziela, 08.09.13

 

 

Staromiejski
Dom Kultury Rynek Starego Miasta 2
www.sdk.pl
godz. 11:00–16:00
U Baby Jagi. Czytelnia dla dzieci. Miejsce: Piwnica Largactil
 
 
Gdzie mieszka Baba Jaga? Co jada na obiad, w jaki sposób czaruje i jak to się stało, że w jej domu pojawił się czarny kot? A przede wszystkim: skąd wzięła się ona sama i czy zawsze należy się jej bać…?
Poznajcie tajemnice czarownicy! Będziemy czytać, opowiadać, rysować, przygotowywać magiczne eliksiry i jeść przysmaki ze spiżarni Baby Jagi. Zapraszamy do jej niezwykłej siedziby, która na jeden dzień stanie się czytelnią, czarodziejskim laboratorium i miejscem pełnym niespodzianek dla dzieci i rodziców.
Baba Jaga: Magdalena Gnatowska
Scenariusz: Weronika Kostecka, Beata Gula, Magdalena Gnatowska
Scenografia: Dorota Brodowska, Olga Kapela, Agata Klimkowska
 

Weronika Kostecka
Badaczka baśni oraz literatury dla dzieci i młodzieży. Prowadzi zajęcia na Wydziale Polonistyki i na Uniwersytecie Otwartym UW oraz w Wyższej Szkole Pedagogicznej ZNP. Jako recenzentka współpracuje z miesięcznikiem "Nowe Książki". Członkini Polskiej Sekcji IBBY, jurorka w konkursie IBBY "Książka Roku".


Dorota Brodowska
Malarz, reżyser teatralny i scenograf. Ukończyła wydział malarstwa w warszawskiej ASP. Debiutowała wystawą WSZELKIE PODOBIEŃSTWO OSÓB I ZDARZEŃ JEST PRZYPADKOWE w Piwnicy Pod Baranami w Krakowie. W okresie stanu wojennego była organizatorką i uczestniczką wystaw niezależnych i podziemnych. W roku 1986 otrzymała stypendium POLCUL FUNDATION. Współpracowała z teatrami i galeriami w Warszawie, Krakowie i Köln. Była wielokrotnie stypendystką Ministerstwa Kultury i Sztuki. Jako reżyser debiutowała w Teatrze Powszechnym w Radomiu spektaklem RADOSNE DNI S. Becketa. W swoich pracach plastycznych Dorota Brodowska stosuje niekonwencjonalne materiały często odzyskowe. Jest twórcą obiektów, obrazów, oraz aranżacji przestrzeni. W roku 2010 otrzymała stypendium prezydenta miasta stołecznego Warszawy na cykl obiektów recyklingowych pt. OGRODY TRZECIEGO TYSIĄCLECIA. W ubiegłym roku zrealizowała też spektakl ECH WIKTOR wg. Jarosława Iwaszkiewicza oraz wygrała konkurs na plakat międzynarodowego festiwalu "Lalka Też Człowiek".


Magda Gnatowska
…Babą Jagą nie jest, mimo że tak wygląda może i dzieci nie zjada, bo dzieci kocha. Któregoś dnia do teatru trafiła i została, aktorką została
i w roli Baby Jagi przeczyta dla dzieci baśnie.


Olga Kapela
Szyje odkąd pamięta. W liceum pod okiem projektantki szyła z "burdy", sukienkę studniówkową zrobiła sobie sama. Uczyła się szyć w szkole projektowania. Równie dużo się nauczyła od krawcowej, która była tak dokładna, że liczyła oczka zrobione przez maszynę, by wszystko zgadzało się co do milimetra. Szyła kostiumy teatralne i dla ludzi na indywidualne zamówienia. Krawiectwo wciąż jej nie nudzi.


 
godz. 14:00 - SDK, SALA KAMERALNA
Teatr Realistyczny, spektakl "Manifest" - premiera: czerwiec 2013
Obsada: Iwona Konecka, Ilona Paluchowska, Katarzyna Pągowska, Anna Sadowska
Scenariusz i reżyseria: zespół
Teksty: A. Mickiewicz, W. Szekspir. T.S. Eliot, Sz. Kopyt, R. Paluchosky, zespół
Oświetlenie: Piotr Magdziarz
Muzyka: MC Gyver, whnt
   

Muzeum Literatury Rynek Starego Miasta 20
www.muzeumliteratury.pl
godz. 11:00 – 16:00
Warszawa Białoszewska (te leżenia, latania i transe…) - zwiedzanie wystawy w Muzeum Literatury.
Autorzy wystawy
Scenariusz – Małgorzata Wichowska
Komisarz – Elżbieta Szymańska
Aranżacja plastyczna i opracowanie graficzne wystawy – Anna Rzeźnik, Kasper Skirgajłło-Krajewski
Wystawie towarzyszy katalog-album opracowany przez Justynę Czerniakowską.
 
"Warszawa Białoszewska" jest wspomnieniem i kreacją Miasta, wspomnieniem i poznawaniem Artysty. Główny ton naszej opowieści nadają współbrzmienia  i wzajemne odbicia  w relacji Poeta – Miasto. Miasto z jego ulicami, rewelacjami dnia i objawieniami nocy, z historiami i historią. Wreszcie z ludźmi, przedstawicielami życia artystycznego, bliskimi przyjaciółmi, członkami rodziny, postaciami z ulicy, autobusu.
Prezentujemy rękopisy z obszernego archiwum Poety znajdującego się w Muzeum Literatury: utwory poetyckie, prozę, listy, fragmenty dziennika, wreszcie bruliony Pamiętnika z Powstania Warszawskiego, przekazane  do naszych zbiorów przez Henka Proemego. Prawdziwą rewelacją literacką będzie obecność na wystawie okupacyjnego tomiku dotychczas niepublikowanych młodzieńczych utworów Mirona Białoszewskiego, Stanisława Swena Czachorowskiego i Tadeusza Kęsika – Teika,  pt. "Zryw 1. Ogień krzepnie".
 

godz. 12:00
Wspólne czytanie dramatów
– prowadzi Agnieszka Kozłowska

 
Liryka i epika… to one najczęściej gościły we Wspólnym Pokoju. Przyszedł czas na dramat. I nasz w nim udział. Chcemy jeszcze mocniej doświadczyć tekstu ciałem.
Dotychczasową formułę seminaryjnych spotkań otworzymy na nowe formy: nie będziemy czytać tylko dla siebie, ale i dla innych, głos podnosić i głos ściszać, będziemy szukać gestów ekspresyjnych, min wyrazistych. Będziemy wcielać się w role i z nich wypadać. Skorzystamy z pełnej mocy dialogiczności, by wydobyć postaci z papieru, wywołać je wśród nas i w nas.
To będzie prawdziwe i serdeczne spotkanie. Wspólny pokój jest dla każdej i każdego.
Lektury:
Julia Holewińska, Krzywicka/krew
Jolanta Janiczak, Joanna Szalona; Królowa
 
godz. 14:00
Opowieść "Szaleństwo, pisanie, płeć" - Katarzyna Czeczot
"Tym razem n a p r a w d ę - o nieobecności dzieła. O dziele, które zostało skradzione, zanim zostało napisane. O córce, która urodziła swojego ojca, by ten jej nie zamordował."
 

Katarzyna Czeczot
Historyczka i krytyczka literatury. Zajmuje się figurami obłędu w polskiej kulturze XIX i XX wieku. Pracuje w Instytucie Badań Literackich PAN, gdzie pod kierunkiem prof. Marii Janion pisze doktorat o micie szaleństwa i jego alegoriach w literaturze romantycznej. Autorka artykułów i recenzji publikowanych m.in. w "Res Publice Nowej", "Kresach", "Zadrze", "Toposie" oraz antologiach "Podziemne wniebowstąpienie", "Szkice o twórczości Tymoteusz Karpowicza" i "Księga Janion". Współautorka wystawy Polka. Medium-cień-wyobrażenie (CSW Zamek Ujazdowski, Warszawa 2005).
W latach 2006–2007 wykładowczyni na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Obecnie – wykładowczyni Gender Studies.
(fot. Joanna Wojdowicz)

 

Klub Księgarza Rynek Starego Miasta 22/24

godz. 15:00
Otwarty Turniej Jednego Wiersza

 

>> Pobierz Program Manifestacji (pdf) <<

 

 

ORGANIZATOR
Staromiejski Dom Kultury Beata Gula, Michał Czaja, Agnieszka Kozłowska, MichaŁ Kasprzak, Tomasz Świtalski,
"brzydko i brzydko", Natalia Ciak, Piotr Łapiński, Piotr Kalata

PARTNERZY

KLUB
KSIĘGARZA

 


Zrealizowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego